İnsan sinir sisteminin ortaokul altıncı sınıf öğrencilere öğretiminde 3D simülasyon kullanımı
Using 3D simulations to teach the human nervous system to sixth-grade middle school children
- Tez No: 627741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Ortaokul 6. sınıf öğrencilerine sinir sistemi konusunun öğretiminde 3D simülasyon kullanımının öğrencilerin sinir sistemi yapı ve organlarını çizmelerine ve tanımalarına etkisini 3D illüstrasyon kullanımıyla karşılaştırmak ve farklılıkların nasıl ortaya çıktığını anlamak bu tezin amacıdır. Amaçları gerçekleştirebilmek için karma yöntem ve açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Nicel kısımda 3D simülasyonun öğretimdeki etkisini test etmek için eşleştirilmiş gruplar ön test-son test alternatif deney gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel kısımda öğrencilerin nasıl öğrendiğini anlamak için çoklu durum çalışmasından yararlanılmıştır. Nicel kısım 2018-2019 eğitim öğretim yılında İzmir'de bir ortaokula devam eden 86 (56 deney, 30 alternatif deney) öğrenciyle yürütülmüştür. Bu kısımda uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Nicel kısmın veri toplama araçları,“uzamsal canlandırma testi”,“sinir sistemi çizim testi”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“sinir sistemi tanıma testi”testleridir. Nicel veriler SPSS programının 25.0 versiyonunda analiz edilmiştir. Deney grubuna 3D BioDigital simülasyonla, alternatif deney grubuna 3D illüstrasyonlarla sinir sistemi konusunun öğretimi yapılmıştır. Öğretim sonrası deney ve alternatif deney grubunun“sinir sistemi çizim testi”puan ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunmuştur. Çoklu durum çalışmasındaki durumlar nicel kısma göre belirlenmiştir. Durum çalışmasına toplam dokuz öğrenci katılmıştır. Durum çalışmasında yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak öğrencilerle mülakat yapılmıştır. Mülakat verileri, durumlarda yer alan öğrencilerin nicel kısımda yaptıkları çizimler ve nicel kısımdaki test sonuçları kullanılarak çeşitlenmiştir. Her öğrencinin verisi betimsel yöntemle analiz edilmiştir. Nicel kısımda saptanan test puanları arasındaki farklılığı açıklayabilmek için çapraz durum analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, öğrencilerin sinir sistemi yapı ve organlarının detaylarını öğrenerek çizmelerine 3D simülasyon kullanımı, 3D illüstrasyon kullanımı ile karşılaştırıldığında etkili olmuştur. Bunun nedeni deney grubunun, simülasyonda bulunan yakınlaştırma, uzaklaştırma, döndürme özelliği ile sinir sistemini öğrenmeleridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to compare the effect of 3D simulation usage to students' drawing and recognition of nervous system structures and organs with the use of 3D illustration in teaching the subject of the nervous system to sixth grade students and to understand how the difference occurred. Mixed method and sequential explanatory design were used in this research. In order to test the effect of 3D simulation in teaching in the quantitative part, quasi-experimental matching pretest-posttest alternative treatment group design was used. In the qualitative part, multiple case studies were used to understand how students learn. The quantitative part was conducted in the 2018-2019 academic year with 86 (treatment: 56, alternative treatment: 30) students attending a middle school in İzmir. Convenience sampling method used in this part. The data collection tools of the quantitative part are,“the Purdue visualization of rotation test”,“drawing test for the nervous system”and“test of nervous system recognition”developed by researcher. The quantitative data were analyzed in the 25.0 version of the SPSS program. Teaching of the subject of nervous system with 3D BioDigital simulation and to the treatment group and 3D illustrations to the alternative treatment group. A statistically significant difference was found between the“drawing test for the nervous system”mean scores of the treatment and alternative treatment groups after teaching. The cases in the multiple case study were determined according to the quantitative part. A total of nine students participated in the case study. In the case study, students were interviewed using semi-structured interview forms. The interview data are triangular using the drawings of the students in the quantitative part and the test results in the quantitative part. The data of each student was analyzed by descriptive method. In order to explain the difference of the test scores determined in the quantitative part, cross case analysis was performed. As a result, the use of 3D simulation was effective in students' drawing by learning the details of their nervous system structures and organs compared to the use of 3D illustration. The underlying reason is that the treatment group learned nervous system with zoom in, zoom out and rotation properties of simulation's.