Radyografik kemik kaybı bulgularına sahip dental implant alanlarının radyolojik açıdan incelenmesi ve periimplantitis hastalarında tedaviye ilişkin klinik yaklaşım farklılıklarının değerlendirilmesi
Radiological examination of dental implant sites with radiographic bone loss findings and evaluation of clinical approach differences in treatment in patients with periimplantitis
- Tez No: 627742
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN YAMALIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Peri- implant kemik kaybı tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için risk faktörlerinin doğru tanımlanması ile peri-implant hastalıkların etiyolojisinde rol oynayan birçok faktörün hassas biçimde belirlenmesi, elimine veya modifiye edilebilmesi özel önem taşımaktadır. Peri-implant dokuların durumunu değerlendirirken, radyografik parametrelerin de risk faktörlerini belirleme açısından yararlı olacağı düşünülmüş, peri-implant hastalıkların etiyolojisi ve tedavi seçeneklerine ilişkin standart bir protokol olmadığı gözlenmiş ve klinik uygulamalar arasındaki farklılıkların incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlarla, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde 01.01.2012–26.09.2019 tarihleri arasında implant tedavisi görmüş tüm hastaların arşivdeki radyografları retrospektif olarak incelenmiş ve fonksiyonda olan herhangi bir restorasyona sahip implant içeren radyografları çalışmaya dahil edilmiştir. Radyograftaki her bir implant için hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik verileri ile, implant ve restorasyonlara ait parametreler incelenmiştir. Çalışmamızın multidisipliner kısmında; en az bir implant bölgesini ilgilendiren şikayeti olan hastalarda aynı implantlar 4 farklı disiplindeki diş hekimleri tarafından muayene edilmiş, tanı, etyolojik faktör, önerilen tedavi planlaması, bu tedavi sonrası öngörülen prognoz tayini, risk durumunun belirlenmesi ve önerilen idame aralıklarına ilişkin disiplinler arası olası yaklaşım farkı incelenmiştir. Çalışmamıza dahil edilen 2125 implantın %50.68'i maksillada yer alırken; %49.32'si mandibulada bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to perform peri-implant bone loss treatment, it is of special importance to accurately identify, eliminate or modify many factors that play a role in the etiology of peri- implant diseases. While evaluating the condition of peri-implant tissues, radiographic parameters were also thought to be useful in determining risk factors, it was observed that there was no standard protocol regarding the etiology and treatment options of peri-implant diseases and it was aimed to examine the differences between clinical applications. For these purposes, the radiographs in the archive of all patients who underwent implant treatment between 01.01.2012 and 26.09.2019 at the Hacettepe University Faculty of Dentistry were retrospectively analyzed and radiographs containing implants on function were included in the study. For each implant on the radiograph, the demographic data of the patients such as age, gender and parameters of the implants and restorations were examined. In the multidisciplinary part of our study; patients whose complaints involving at least one implant site, the same implants were examined by dentists from 4 different disciplines, the difference in possible interdisciplinary approach regarding diagnosis, etiological factor, recommended treatment planning, predicted prognosis after this treatment, determination of risk status and recommended maintenance intervals were examined. While 50.68% of the 2125 implants included in our study are in the maxilla; 49.32% of them are in the mandible.