Epileptik olmayan paroksismal atak geçiren hastaların uzun dönem prognozu ve prognoza etkieden etkenler
Long-term prognosis of patients with non-epileptic proxysmal attacks and factors affecting prognosis
  1. Tez No: 627763
  2. Yazar: MELİHA TÜRKSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BABÜRHAN GÜLDİKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
PNEA hastaları sıklıkla üçüncü basamak epilepsi merkezlerine ilaca dirençli epilepsi tanısı ile sevk edilmekte olup, uzun dönem birçok ilaç yan etkisine ve acil servise status epileptikus benzeri tablo ile başvurduklarında birçok girişimsel işleme maruz kalmaktadırlar. Çalışmamızın amacı PNEA hastalarında tanı sonrasında ve uzun dönem prognozuna etki eden etmelerin saptanmasıdır. Bunun yanı sıra epilepsi hastalarına kıyasla aralarında hangi farkların olduğunu saptamak ve prognozlarını belirlemektir. Böylelikle daha etkin koruma ve tedavi ile PNEA konusunda farkındalığın arttırılması amaçlandı. Çalışmamız retrospektif olarak tasarlanıp video EEG ünitesinde kayıtlanmış epileptik olmayan paroksizmal atak ve epilepsi tanılı hastalar ile yapıldı.Çalışmaya dahil edilme kriteri olarak 18 yaş üstü hastalar olarak belirlendi. PNEA hastalarında prognoztik faktörlerin belirlenmesi için son 12 ayda remisyona giren hastalar baz alındı. Çalışmamıza 2012 ile 2019 yılları arasında 41 PNEA tanılı hasta ve 2015 ile 2018 yılları arasında epilepsi tanılı hastalar dahil edildi.
Özet (Çeviri)
PNES (Psychogenic Nonepileptic Seizures) patients are often referred to third-line epilepsy centers with the diagnosis of drug-resistant epilepsy, and are subject to many long-term drug side effects and many interventional procedures when they are referred to the emergency department with status epilepticus-like tables. The aim of our study was to determine the effects of long-term prognosis and after diagnosis in PNES patients. In addition, it is to determine what differences there are between them compared to epilepsy patients and to determine their prognosis. Thus, it was aimed to raise awareness about PNES through more effective protection and treatment. Our study was retrospectively designed and performed with patients diagnosed with non-epileptic paroxysmal attacks and epilepsy registered in the VEM unit. The criteria for inclusion in the study was determined as patients over the age of 18. In order to determine prognostic factors in pnea patients, patients who went into remission in the last 12 months were based. Our study included 41 patients diagnosed with PNES between 2012 and 2019 and patients diagnosed with epilepsy between 2015 and 2018.