Yeni timol türevinin tasarımı, sentezi ve karakterizasyonu ve sitotoksisitesinin belirlenmesi
Design, synthesis and characterization of the new timol derivative and determination of the sitotoxicity
- Tez No: 627764
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Timol (2-isopropil-5-metilfenol) molekülü Thymus vulgarias (Lamiaceae) bitkisinden izole edilen bir monoterpen fenol türevidir. Timol ve türevleri doğal ürün olarak insanoğlunun uzun yıllardan bu zamana kadar kullandığı bir moleküldür. Özellikle sahip olduğu doğal kokusundan dolayı hem gıdalarda hem de kozmetik sanayinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Son yıllarda doğal ürünlerin farklı hastalıkların tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Timolün güçlü antioksidan, ateş düşürücü, antiseptik, antibakteriyal ve antifungal özellikleri bilinmektedir. Ayrıca timolün kanser üzerine etkileride farklı çalışmalarda araştırılmıştır. Bu çalışmada doğal ürün olan timolden başlanarak yapısında terminal alkin aktif grubu bulunan yeni nesil timol türevi sentezlenmiştir. Elde edilen yeni molekülün kanser üzerine etkisi araştırılarak sitotoksitesi farklı kanser türleri için bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The molecule of thymol (2-isopropyl-5-methylphenol) is a monoterpene phenol derivative isolated from the Thymus vulgarias (Lamiaceae) plant. Thymol and its derivatives are very important not only food chemistry but also cosmetics industry due to its special odors. Recently, it is improved that natural products could be more effective fort he treatment a variety of diseases. Thymol are used as antioxidant, antipeptic, antiseptic, antibacterial and antifungal. Moreover, it was investigated that thymol and derivatives may be new candidates for cancer. In this study, thymol based new hybrid molecule is synthesized by using substitution reaction. Then, cytotoxity effects of new thymol hybrit molecule was found for different cancer line.