Sermaye yapısı ve firma değeri ilişkisi: BİST Kurumsal Yönetim Endeksi'ndeki firmaların panel veri analizi
The relationship between capital structure and firm value: Panel data analysis of companies in BIST Corporate Governance Index
- Tez No: 627773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sermaye yapısı firmanın finansal yükümlülüklerinin bir karıĢımını ifade etmektedir. Bir firmanın çeĢitli hissedarlarının taleplerini yerine getirme kabiliyetiyle bağlantılı olduğundan, geçmiĢten günümüze önemli bir konu olmuĢtur. Sermaye yapısı ile firma değeri arasındaki iliĢki, literatür boyunca önemli tartıĢmalara konu olmuĢtur. ÇalıĢmada, BĠST Kurumsal Yönetim Endeksi'ndeki firmalar için sermaye yapısı ile firma değeri arasında bir iliĢki kurulmuĢtur. Bu çalıĢmanın amacı, araĢtırma için seçilen firmaların sermaye yapılarının firma değerine bir etkisi olup olmadığını belirlemektir. Bu soru daha önce de araĢtırmalara konu olmuĢtur, baĢka alanlarda araĢtırılmıĢ ve farklı sonuçlara ulaĢılmıĢtır. ÇalıĢmada, sermaye yapısı ile firma değeri arasındaki iliĢkiyi analiz etmek için ikincil veriler kullanılmıĢtır. Ġkincil veriler Kamuyu Aydınlatma Platformu tarafından yayınlanan finansal tablolardan elde edilmiĢtir. Bu veriler BĠST Kurumsal Yönetim Endeksi'ndeki 26 firmanın 2012-2017 tarihlerini kapsamaktadır. Sermaye yapısının firma değeri üzerine etkisinin araĢtırıldığı bir model kurularak hipotezler oluĢturulmuĢtur. Bu modele göre, bağımlı değiĢken piyasa değeri/ defter değeri iken, bağımsız değiĢkenler kaldıraç oranı, kısa vadeli yabancı kaynak oranı, uzun vadeli yabancı kaynak oranı ve toplam borç oranıdır. ÇalıĢmanın uygulama kısmında ise, ilk olarak birim ve zaman etkilerine bakılmıĢ, kurulan modelde birim etkilerin varlığına rastlanılması sonucunda sabit etkiler modeli kullanılarak analizler gerçekleĢtirilmiĢtir. DeğiĢen varyans, yatay kesit bağımlık ve otokorelasyon II varsayımları dirençli tahminciler kullanılarak ortadan kaldırılmıĢ ve sermaye yapısının firma değerini arttırdığı yönünde bulgulara ulaĢılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
The capital structure represents a mix of the company's financial liabilities.Since it is linked to the ability of a firm to fulfill the demands of its various shareholders, it has been an important issue from past to present. The relationship between capital structure and firm value has been the subject of important discussions throughout the literature. In the study, a relationship was established between the capital structure and the firm value for companies in the BIST Corporate Governance Index. The purpose of this study is to determine whether the capital structures of the companies selected for research have an impact on the firm value. This question has been the subject of research before, it has been researched in other fields and different results have been reached. In the study, secondary data were used to analyze the relationship between capital structure and firm value. Secondary data are obtained from the financial statements published by the Public Disclosure Platform. These data include the dates of 2012-2017 for 26 companies in the BIST Corporate Governance Index. Hypotheses were created by establishing a model in which the effect of capital structure on firm value was investigated. According to this model, while the dependent variable is the market value / book value, the independent variables are leverage ratio, short-term foreign source ratio, long-term foreign source ratio and total debt ratios. In the application part of the study, firstly, the unit and time effects were examined, and as a result of the presence of unit effects in the established model, analyzes were carried out using the fixed effects model. Changing variance, horizontal cross-sectional dependence and autocorrelation assumptions have been eliminated by using resistant