Hegemony versus homour: An analysis of Turkish polarized politics through press portrayals 1947-1960
Mizaha karşı hegemonya: Basın tasvirleri üzerinden 1947–1960 arası kutuplaşan siyasetin analizi
  1. Tez No: 627772
  2. Yazar: ÖZGE MUMCU AYBARS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RAŞİT KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Mizah ve gülme ifade özgürlüğünde otoritenin aşması gereken bir durumu temsil eder, çünkü mizah ve gülme bir kuralın ihlalidir; sansür söylenebilecek ve söylenemeyen şeylerin ve sonuç olarak neyin dönüştürülüp susturulabileceğini sınırlar. Siyasi mizah bir konum savaşı olarak faaliyet gösteren karşı-hegemonik bir durumu temsil eder; rejimin zayıflığını ortaya çıkararak yaygın söylemi alt üst eder. Mizahın geliştiği ülkelerde ifade özgürlüğü önem kazanmaktadır. Her işaret farklı ortamlarda gerçekliği kırdığından, her gösterge bir diğer gösterge üzerinde söylemsel ve eylemsel bir mücadeleye neden olmaktadır. Otoriter siyasal iktidar türü, karikatürü ifade özgürlüğü aracı olarak geliştirmeye yöneltir. Siyasi bir iktidarın otoriter bir nitelik kazandığı her dönüşte, Türkiye'nin siyasi yaşamının farklı aşamalarında, siyasal hiciv karikatürü ve ifade özgürlüğü aracı olarak kullanımı basın ve medyada öne çıkıyor. 1947 ve 1960 dönemi boyunca, tek parti kuralından çok partili siyasete geçiş aşaması seçildi; çünkü o, siyasi mizah kullanımının önem kazandığı otoriter eğilimlerden kurtulma eğilimlerine sürekli bir değişim içinde Türk siyasi tarihinde bir kırılmayı temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Humor and laughter represent a leaping barrier in the freedom of speech since humour and laughter consist of the transgression of a rule, while censorship places the limits of what can and cannot be said and consequently what can be transgressed or silenced. Political satire represents a counter-hegemonic project, operating as a war of position; it degrades the official discourse by revealing the weakness of regime. As political satire represents a counter-hegemonic project and a war of opposition, the authoritarian tendency is to approach political satire while referring it as inconvenient to the given political order. In this stage, freedom of expression and freedom of speech issues gain importance since the satire flourishes first, and laws try to prevent them from being effective. As each sign refracts reality in different settings, each sign has a struggle over another sign. The authoritarian type of political power leads the caricature to flourish as a tool for freedom of expression. In different phases of Turkish political life whenever a political power turns into to gain an authoritarian character, caricature and use of political satire as a tool for freedom of expression become prominent in press and media. The period of 1947 and 1960, a transitional phase from single-party rule to multi-party politics was chosen as it represents a fracture in Turkish political history in a constant swing from authoritative tendencies to emancipating tendencies in where the use of political satire gains significance.