Haber çerçeveleme kuramı bağlamında Anadolu Ajansı ve TASS Haber Ajansı'nın Karlov suikastı haberleri
Karlov assasination news published in Anadolu Agency and TASS news Agency in the context of news framing theory
  1. Tez No: 627774
  2. Yazar: CANSU GÜGÜNAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA KUBİLAY KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin Anadolu Ajansı ve TASS Haber Ajansı'nda yayınlanan haberlerin haber çerçeveleme kuramı bağlamında nasıl çerçevelendiği incelenmiştir. Örneklem suikastın gerçekleştiği 19 Aralık 2016'dan bu çalışmanın yapıldığı Aralık 2018'e kadar konuyla ilgili yayınlanan haberleri kapsamaktadır. Yapılan tarama sonucunda Anadolu Ajans'ında 127 haber; TASS Haber Ajansı'nda 95 haber tespit edilmiş ve analiz edilmiştir. Araştırma ile elde edilen bulgular sonucunda Anadolu Ajansı ve TASS Haber Ajansı'nın bağlı oldukları devletlerin resmi söylemleri etrafında haberleri çerçeveledikleri; her iki ajansta da bu suikastın bir provokasyon olduğu ve iki ülke ilişkilerinin bu 'provokasyon' sebebiyle zarar görmeyeceği vurgusunun öne çıkarıldığı ortaya koyulmuştur. Bunun dışında suikast haberleri genel olarak iki ülkenin Suriye'deki işbirliği konusu etrafında çerçevelenmiş; iki olay ilişkilendirilmiştir. Ayrıca Anadolu Ajansı suikastın sorumlusu olarak FETÖ'yü göstermiş; TASS Haber Ajansı ise suikast haberlerini Rusya'nın Suriye'de terörizmle mücadele amacıyla bulunduğu vurgusundan hareketle uluslararası terörizm kavramı etrafında çerçevelemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines how the assassination of Russian Ambassador to Ankara Andrey Karlov is framed and published by Anatolian Agency and TASS News Agency, within the context of news framing theory. The sample covers the related news published within the time frame between December 19th, 2016, the day of the assassination and December 2018, the month this study is conducted. As a result of the survey, 127 news at Anadolu Agency; 95 news were identified and analyzed at TASS News Agency. As a result of the findings obtained from the research, it was determined that Anadolu Agency and TASS News Agency framed the news around the official discourse of the states to which they belong. In both agencies, it was emphasized thatthis assassination was a provocation and the relations between the two countries would not be damaged due to this 'provocation'. In addition, the news of the assassination is generally framed around the cooperation in Syria of twocountries andtwo events are associated. Additionally, Anadolu Agency cited FETÖ as responsible for the assassination, while TASS news agency framed the news around the concept of international terrorism, emphasizing Russia's presence in Syria to combat terrorism.