Mechanisms of uneven and combined development: A critical realist approach to the socio-political transformation in Syria and Libya
Eşitsiz ve bileşik kalkınmanın mekanizmaları: Suriye ve Libya'daki sosyo-politik dönüşüme eleştirel gerçekçi bir yaklaşım
  1. Tez No: 627794
  2. Yazar: HİKMET MENGÜASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YALVAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu tez dünya ekonomisinde oluşan Eşitsiz ve Bileşik Kalkınma (EBK) mekanizmaları bağlamında kalkınma olgusunu tartışmaktadır. Kalkınma kavramı yerine EBK kavramı kullanılmıştır ve“ortaya çıkarıcı kalkınma”kavramını geliştirmiştir. Tarihsel materyalist ve Eleştirel Gerçekçi metodolojiyi kullanarak EBK'nin mekanizmalarını açıklamaktadır. Bu bağlamda, tez Avrupa merkezci ve modernist kalkınma kavramsallaştırmalarını incelemektedir. Bu tez, düz ontolojik anlayış ve nedensel mekanizmaları eksik kavramsallaştıran Avrupa merkezci ve modernist kalkınma kavramsallaştırmalarının kalkınmanın kompleks toplumsal ilişkilerine yüzeysel bir yaklaşım sunduğunu tartışmaktadır. Bu kavramsal yeniliğin önemli bir noktası indirgemeci, düzlemsel ve mekanik kavramsallaştırmaları reddetmesi, ve bu toplumlar tarafından karşılaşılan kompleks ve spesifik kalkınma uzamlarını araştırmasıdır. Ontolojik derinlik ve üretken mekanizmaları içeren, ortaya çıkarıcı kalkınma yaklaşımı sosyo-politik dönüşüm süreçlerinde ortaya çıkan hibridite ve amalgamları incelemektedir ve eşitsiz kalkınma süreçlerine derinlemesine bir yapısal açıklama sunmaktadır. Toplumsal farklılaşma ve tabakalaşma mekanizmalarının daha geniş kalkınma süreçleri içinde yer aldığını vurgulamaktadır. Vaka çalışması olarak, bu tez Suriye ve Libya'daki sosyo-politik dönüşümleri incelemektedir. Bu kavramsallaştırmanın avantajı daha bütünsel ve açıklayıcı bir bakış sunarak kalkınmanın küresel dinamikleri ve bağlamsal ve yerel koşullarını tek bir çerçeve altında bir araya getirmesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the phenomenon of development in the context of the mechanisms of Uneven and Combined Development (U&CD) entailed in the development of world economy. It employs the concept of U&CD instead of development, and brings in the concept of“emergentist development”. It utilizes a historical materialist and Critical Realist (CR) methodology in explaining the mechanisms of U&CD. Accordingly, it scrutinizes the Eurocentric and modernist conceptualizations of development. It argues that the Eurocentric and modernist conceptualizations of development – due to conflated ontological understandings and undertheorized causal mechanisms - provide merely a superficial view of the complex social relations of development. The significance of this conceptual innovation is that it defies any reductionist, linear and mechanical conceptualization and explores the complex and the specific projections of development encountered by societies. Sensitized to the ontological depth and generative mechanisms, the emergentist development approach examines the emergent hybridities and amalgamations within socio-political transformation processes, and provides deeper structural explanation to uneven development processes. It emphasizes that the mechanisms of social differentiation and stratification are nested in wider development processes. As a case study, the thesis analyzes the socio-political transformation in Syria and Libya. The advantage of this conceptualization is that it brings together under the framework the global dynamics of development with contextual and local conditions providing a more totalistic and explanatory perspective.