Hastanelerde iş güvenliği ve risk analizi çalışması
Occupational safety and risk analysis in hospitals
  1. Tez No: 627793
  2. Yazar: EDİP SAĞICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, işletme çalışanlarının dışarıdan gelecek tehlikeleri önleyebilmek amacıyla uyguladığı sistemdir. Kişilerin hayatlarına ve fiziki bütünlüklerini koruma ilkesini temel alan iş sağlığı ve güvenliği, gelişmiş ülkelerde olduğu kadar gelişmekte olan ülkeler açısından da kritik öneme sahiptir. Teknolojik gelişmeler, küreselleşme gibi faktörler değerlendirildiğinde sektör fark etmeksizin her işletmenin gelişim ve değişim içinde olduğu görülmektedir. Bu sebeple işletmelerin karşılaşacakları risklerin de artış göstermesi olağandır. İşletmeleri başarıya ulaştıracak önemli adımlardan biri risk belirlemesi, bu risklerin azaltılması ve yönetilmesidir. Bu sebeple işletmeler açısından risk analizi ve risk yönetiminin etkin biçimde yapılması gerekmektedir. Risk analizi iş kolu farkı yapılmadan her işletme için önem taşımaktadır. Bu bağlamda çalışmada hastanelerde iş güvenliği ve yönetimi ile risk analizleri üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is the system applied by the employees in order to prevent external hazards. Occupational health and safety, which is based on the principle of protecting people's lives and physical integrity, is of critical importance for developing countries as well as for developed countries. When technological factors and globalization factors are evaluated, it is seen that every enterprise is in development and change regardless of the sector. For this reason, it is usual for the risks to be increased by the enterprises. One of the important steps that will lead to success in business is risk identification, mitigation and management of these risks. Therefore, risk analysis and risk management should be performed effectively for the enterprises. Risk analysis is important for every business without making any business line difference. In this context, occupational safety and management in hospitals and risk analyzes will be emphasized.