Stakeholder prioritisation of green sukuk challenges under uncertainty: A mixed-methods study using Bayesian Best–Worst Method
Yeşil sukuk zorluklarının belirsizlik altında paydaş önceliklendirmesi: Bayesyen En İyi–En Kötü Yöntemi (BWM) kullanılarak karma yöntemli bir çalışma
  1. Tez No: 978821
  2. Yazar: MOHAMED ZAKARIA FODOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
Özet
Çevresel açıdan sürdürülebilir projeleri finanse etmek üzere tasarlanmış faizsiz bir finansal yenilik olan Yeşil Sukuk, İslami finans ile küresel sürdürülebilirlik hedefleri arasında bir köprü işlevi görme potansiyeliyle giderek daha fazla ilgi görmektedir. Malezya, Endonezya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerdeki artan ihraçlara rağmen, Yeşil Sukuk piyasası halen sınırlı kapsamlı, dengesiz gelişen ve yönetişim açısından parçalı bir yapıdadır. Bu tez, piyasayı kısıtlayan çok boyutlu engelleri incelemekte ve bu engellerin önceliklendirilmesine yönelik yapısal bir çerçeve sunmaktadır. Çalışmada sistematik ve bibliyometrik literatür taraması, uzman görüşmelerine dayalı nitel analiz ve Bayesyen En İyiden-En Kötüye Yöntemi (BWM) gibi entegre yöntemler birlikte kullanılmıştır. Literatür analizi, kavramsal netlik, düzenleyici uyum ve paydaş etkileşimi konularında önemli boşlukları ortaya koymaktadır. Uzmanlarla yapılan görüşmeler, piyasayı şekillendiren kurumsal, etik ve bağlamsal dinamikleri açığa çıkarmıştır. BWM ise, belirsizlik ortamında zorlukların ve çözüm seçeneklerinin önceliklendirilmesine olanak sağlayan karar destek aracı olarak bu bağlamda uygulanmıştır. Bulgular, farklı ülkelerde şiddeti değişen temel engelleri—ESG ile Şeriat uyumsuzluğu, standart eksikliği, yatırımcı farkındalığının düşük olması gibi—gözler önüne sermektedir. Bu çok yöntemli yaklaşım, paydaş temelli bir zorluk taksonomisi ile esnek bir karar verme çerçevesi geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Araştırma, İslami sürdürülebilir finans alanına etik, kurumsal ve karar bilimi boyutlarını bütünleştiren yenilikçi katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Green Sukuk is a Shariah-compliant financial innovation designed to fund environmentally sustainable projects, has attracted growing attention as a potential bridge between Islamic finance and global sustainability agendas. However, despite increasing issuances in countries such as Malaysia, Indonesia, and Saudi Arabia, the Green Sukuk market remains limited in scope, uneven in development, and fragmented in governance. This dissertation investigates multidimensional barriers constraining market growth and proposes a structured framework for prioritising and addressing them. This study adopts an integrated methodology that combines systematic and bibliometric literature reviews, expert interviews, and Bayesian Best-Worst Method (BWM) analysis. Literature mapping identifies thematic gaps in conceptual clarity, regulatory coherence, and stakeholder alignment. Qualitative insights from expert interviews uncovered the contextual, institutional, and ethical dynamics shaping the market. The BWM, used here as a probabilistic decision tool, enables nuanced prioritisation of challenges and potential solutions under uncertainty. The findings reveal a set of critical barriers, such as Shariah-Green misalignment, fragmented certification mechanisms, and low investor awareness, that vary in intensity across jurisdictions. The study's triangulated approach allows for the construction of a stakeholder-informed challenge taxonomy and flexible decision framework applicable to emerging and established Islamic finance contexts. By integrating decision science with ethical and institutional analyses, this study offers practical and conceptual insights into the evolving landscape of Islamic green finance.