Kefevî'nin Ketâib'inin ikinci bölümünün tenkitli neşri ve bu bölüm çerçevesinde Hanefi mezhebinin teşekkülü
Critical edition of the second volume of Kefevi's Kataib and the formation of Hanafi school of law
  1. Tez No: 627807
  2. Yazar: MUSTAFA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRTEZA BEDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 766
Özet
Mahmut b. Süleyman el-Kefevî,“Ketâib”adlı eserinin, Ebû Yusuf'la (ö. 182/798) başlatıp es-Saymerî (ö. 436/1044-5) ile bitirdiği yaklaşık üç asırlık dönemi kapsayan ilk altı ketîbesini, mütekaddimîn dönemine, diğer bir ifade ile mezhebin teşekkül dönemi fukahâsına ayırır. Dirase kısmında üç asırlık bu dönem,“Kişiler”,“Eserler”ve“İktibaslar”olmak üzere üç ana başlık altında incelenmiştir. Böylece, Hanefi mezhebinin hangi ilmî havzalarda, hangi zaman diliminde kimler kanalıyla yayıldığı, istatistiksel bilgiler, haritalar ve tablolar halinde sunulmuştur. Bu zaman zarfında oluşturulan mezhep literatürü ile nasıl bir“mezhep sistemi”teşkil edildiği hususu tablolar halinde gösterilmiştir. İktibas zengini bir eser olan“Ketâib”deki iktibasların hangi gerekçelerle yapıldığı örnekler üzerinden takdim edilmiştir. Çalışmanın ekinde Kefevi'nin Ketâib'inin ilk altı ketîbesinin tenkitli neşri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mahmud b. Suleyman el-Kefevî reserves first six ketîbe of his magnum opus al-Katâib, to the jurists (fuqahâ) of muteqaddimûn or formation period of Hanafi school which covers approximately three centuries. The biography of Abu Yusuf (d. 182/798) is the first biography of the section and it ends with el-Saymerî's (d. 436/1044-5). The rest of the thesis is organised to study this three centuries long period under three headings:“People”,“Books”,“Quotations”. We will present the spread of the Hanafi school with statistical information, maps and tables emphasising on scholarly environments, time periods and key personalities, the formation of information system of the school on the bases of scholarly literature produced by Hanafi jurists. In the appendix a critical edition of the first six ketîbe of Kefevi's work is presented.