Tripolis amphoraları
Tripolis amphoras
- Tez No: 627806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR SITKI ALPTEKİN ORANSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Tripolis Antik Kenti'nde 2012-2019 yılları arasında sürekli ve sistemli bir şekilde gerçekleştirilen kazı ve yüzey araştırmalarında kent mimarisinin yanı sıra antik dönem insanının günlük yaşamı da şekillenmektedir. Gerçekleştirilen bu çalışmalarda, depolama ve özellikle de ticarette yoğun olarak kullanım görmüş olan amphora buluntuları tez çalışmamızın ana konusunu oluşturmuştur. Bu kapsamda 2012-2019 yılları arasındaki çalışmalarda ele geçen amphora buluntularından toplam 331 eserin çizim, katalog ve analoji çalışmaları yapılarak tez kapsamına dahil edilmiştir. Yapılan analoji araştırmaları sonucunda değerlendirilen parçalar ithal, yerel ve sınıflandırılamayan olmak üzere üç ana başlık altında incelenerek tipoloji oluşturulmuştur. Yapılan bu tipoloji ayrımı kentin diğer üretim bölgeleriyle olan ticari ilişkilerine yönelik önemli bilgiler vermiştir. Ayrıca kent içinde gerçekleştirilen üretim faaliyetleri hakkında da görüş sahibi olmamıza olanak sağlamıştır. Özellikle yerel üretim faaliyetlerinin ön planda olduğu görülen Tripolis, Hierapolis ve Laodikeia kentlerinin yakın ticari ilişki içinde olduğu anlaşılmıştır. Kıyı kentlerine göre İç Batı Anadolu'da Menderes (Meandros) Nehri'nin kenarında bir yamaç kenti olarak konumlanan Tripolis, Lykos Vadisi'nde önemli bir ticari konuma sahiptir. Yerel üretim ürünleri ve amphoralarının yanısıra, bulunan farklı bölge ve yerleşim amphoraları sayesinde deniz aşırı kentlerle de hatırı sayılır derecede önemli bir ticari ilişki içerisinde olduğu anlaşılmıştır. Amphora buluntuları kentte kamusal ve sivil mimari özellikler gösteren yapılardan ele geçmiştir. Özellikle kamu yapılarından olan Kemerli Yapı ve Kutsal Alan, sivil yapılardan olan Mozaikli Konut'ta ele geçen bol miktarda amphora buluntuları dikkat çekicidir. Kentin tarihi süreci ve mimari yapıları göz önüne alındığında genel olarak Tripolis'in MS 4. ve MS 7. yüzyıllar arasında yoğun şekilde üretim ve ticari faaliyetler içerisinde olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the excavations and surveys carried out in Tripolis Ancient City between 2012 and 2019, the daily life of the ancient people is shaped as well as the city architecture. In these studies, amphora finds, which were used extensively in storage and especially in trade, were the main subject of our thesis study. In this context, drawing, catalog and analogy studies of 331 works from the amphora finds uncovered during the studies between 2012-2019 have been included in the scope of the thesis. The typology was created by examining the parts evaluated as a result of the analogy researches under three main headings: imported, local and unclassified. This typology distinction provided important information regarding the commercial relations of the city with other production regions. It also allowed us to have an idea about the production activities carried out in the city. It is understood that the cities of Tripolis, Hierapolis and Laodikeia, which are seen to be in the foreground, especially local production activities, have close commercial relations. Tripolis, which is located as a hillside city on the edge of the Menderes (Meandros) River in Inner West Anatolia, has an important commercial position in the Lykos Valley. Apart from local production products and amphoras, it has been understood that it has a considerable commercial relationship with overseas cities, thanks to the different region and settlement amphoras found. The finds of Amphora were recovered from the structures showing public and civil architectural features in the city. Especially the arched building and sanctuary, which are public buildings, and the abundant amphora finds uncovered in the Mozaikli Residence, one of the civil buildings, are remarkable. Considering the historical process of the city and its architectural structures, it was understood that Tripolis was generally engaged in production and commercial activities between the 4th and 7th centuries AD.