Stratejik maliyet yönetimi kapsamında hedef maliyetleme yönteminin analizi ve bir üretim işletmesinde uygulama
Analysis of target costing method within the scope of strategic cost management and a practıce in production busıness
  1. Tez No: 627840
  2. Yazar: UFUK KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
“Stratejik Maliyet Yönetimi Kapsamında Hedef Maliyetleme Yönteminin Analizi ve Bir Üretim İşletmesinde Uygulama”adlı bu tez çalışmasının uygulama bölümünde, Aydın ilinde faaliyetine devam eden bir kuru incir üretim işletmesi incelenmiştir. Çalışmadaki amaç, kuru incirin üretimine bağlı olarak, firmanın iş yoğunluğunun yüksek olduğu Eylül ayı verileri baz alınarak, ismi verilmeyen kuru incir üretim işletmesinde, Hedef Maliyetleme analizlerinin yapılması ve geleneksel yöntemlere göre farklarını saptamaktır. Belirtilen amaçlar ışığında önce geleneksel maliyet muhasebesine ilişkin genel esaslar ve stratejik maliyet yönetimine geçiş, ardından stratejik maliyet yönetimi kapsamında hedef maliyetleme yöntemi gerekli literatür araştırması ile ele alınmıştır. Hedef maliyetleme yönteminin geleneksel yöntemlere göre daha faydalı olduğu ve doğru bilgiyi sağladığı, bu tez çalışmasında ana hipotez olarak kabul edilmektedir ve bu hipotezin analizi, belirlenen kuru incir üretim işletmesinde yapılmıştır. Çalışmada birincil ve ikincil veriler kullanılmış olup, niyete uyumluluğu açısından, gerekmekte olan verilerin doğruluğu ve güvenirliği istemiyle, yöntem olarak örnek olay uygulanmıştır. Birincil verilere, işletmede gerçekleştirilen gözlemler, görüşmeler ve incelemelerin neticesinde ulaşılmıştır. Yerli ve yabancı kaynakların yer aldığı literatür verileri de ikincil verileri meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In the application part of this thesis study titled“Analysis of Target Costing Method Within The Scope of Strategic Cost Management and A Practıce In Production Busıness”, a dried fig production enterprise that continues its activities in Aydın province has been examined. The aim of the study is to make Target Costing analysis and determine the differences according to traditional methods in the unnamed dried fig production establishment, based on the data of the firm, based on the September data, where the work intensity is high, depending on the production of dried figs. In the light of the stated objectives, firstly, the general principles of traditional cost accounting and the transition to strategic cost management, then the target costing method within the scope of strategic cost management has been discussed with the necessary literature research. It is accepted as the main hypothesis in this thesis study that the target costing method is more beneficial than the traditional methods and provides the correct information, and the analysis of this hypothesis was made in the determined dried fig production establishment. In the study, primary and secondary data were used and a case study was applied as a method in terms of accuracy, reliability demand and intent compatibility. Primary data were obtained as a result of the observations, interviews and examinations made in the enterprise. Literature data that includes domestic and foreign sources are secondary data.