İran sinemasında sansür: Kadın temsiline yönelik çözümleme
Censor in Iran cinema: Analysis for woman representation
  1. Tez No: 627841
  2. Yazar: SAHAR JAVANSHIR GHOJEHBAGLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAUR MUKARRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, İran sinemasında“kadının nasıl temsil edildiği ve bu temsilde uygulanan sansürün ortaya çıkarılması”oluşturmaktadır. Temsil ve sansür konusu, İran İslam Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana çekilen üç film üzerinde dönemsel olarak incelenmiştir. Dünya sinemasında bireysel hak ve özgürlükleri daha fazla olan diğer kadın sanatçılar ile fiziksel ve psikolojik engellerle sanatını icra eden İranlı kadın sinema sanatçılarını karşılaştırmak adaletli bir yaklaşım değildir. Sansürleme riski altında sanatını icra etmeye çalışan İranlı kadın sinema sanatçılarının başarılarını küçümsemeye çalışan yaklaşımları bu bakış açısıyla yeniden değerlendirmek gerekir. Batı'da kadının cinsel bir obje şeklinde gören kötü uygulamalara bakarak film yapımında kadınlara aşırı derecede kısıtlar getirmek, sansür uygulamak İran sinemasını ileriye taşımayacaktır. İslami Feministler de kadının sosyal hayat ve sanat hayatı içerisinde daha fazla aktif rol almasını savunmaktadırlar. Sinema sanatının gelişimini engelleyici kısıtlamalar, film izlemenin bir ihtiyaç haline geldiği günümüz toplumunda talebi dış yapımlara doğru kaydıracaktır. Bu ise kültürel anlamda yabancılaşmayı beraberinde getirecektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is“how women are represented and revealing the censorship applied in this representation”in Iranian cinema. The issue of representation and censorship has been periodically explored on three films shot since the founding of the Islamic Republic of Iran. It is not a fair approach to compare other female artists with more individual rights and freedoms in the world cinema and Iranian female cinema artists performing their art with physical and psychological barriers. It is necessary to reevaluate the approaches that try to underestimate the achievements of Iranian female cinema artists who try to perform their art under the risk of censorship. Looking at the bad practices that see women as sexual objects in the West, putting excessive restrictions on women in film making and applying censorship will not advance Iranian cinema. Islamic Feminists also advocate that women take more active roles in social and artistic life. The constraints that hinder the development of the art of cinema will shift the demand towards external productions in today's society where watching movies has become a necessity. This will result in cultural alienation.