Kadınların gündelik dini yaşantısında mevlit: Malatya örneği
Mawlid in the daily religious life of women: Example of Malatya
  1. Tez No: 627846
  2. Yazar: KADER AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma kadınların gündelik dini yaşantısında mevlidin yeri ve işlevlerini konu edinmiştir. Malatya ilinin seçili mahallelerinde gerçekleştirilen bu çalışmada 70 kişi üzerinde görüşme tekniği (mülakat) gerçekleştirilmiş ve katılımcı olarak gözlemci şeklinde çeşitli mevlit törenlerine katılarak gözlemler yapılmıştır ve bunların sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünü kavramsal çerçeve oluşturmaktadır. Bu bölümde öncelikle popüler dini bir uygulama olan mevlidin teorik çerçevede ki yerini anlamak için mevlidin tanım ve tarihine yer verilmiştir. Aynı zamanda bir ritüel olarak mevlit başlığı altında mevlidin ritüel olma özelliğine değinilmiştir. Özellikle halk tarafından yapılan bir uygulama olması dolayısıyla da mevlit popüler din başlığı altında ayrıca incelenmiştir. Çalışmamız kadınlar temel alınarak yapıldığı için toplumsal cinsiyet konusu da bu bölümde ayrıca irdelenmiştir. İkinci bölümde araştırmamızın yöntem ve tekniklerini, veri toplama araçları ve çalışmanın kapsamı detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada Nitel araştırma yöntemi ve bu yönteme uygun olarak mülakat ve katılımcı gözlem tekniklerinin kullanılmıştır. Üçüncü bölümde ise önceden belirlediğimiz bölge içerisinde gerçekleştirdiğimiz mülakat ve gözlem teknikleriyle elde ettiğimiz bulguları mevlidin kadınların gündelik dini hayatındaki yeri ve etkisi bağlamında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak ise mevlidin kadınların gündelik yaşantısındaki etkisinin kişinin dini bir gruba mensubiyet durumuna göre değiştiği ve kadınların büyük çoğunluğunun geleneksel mevlide karşı ilgilerinin azaldığı fakat mevlidin bir isim olarak varlığını sürdürdüğü tespit edilmiştir. Modern dönemle birlikte mevlidin içerik ve görünümünde farklılık yaşandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the place and functions of Mawlid in the daily religious life of women. In this study, which was carried out in selected neighborhoods of Malatya province, 70 people were interviewed (interview) and as a participant, observations were made by participating in various seasonal ceremonies. The findings obtained from these were evaluated. The first part of this study, which consists of three parts, constitutes the conceptual framework. In this section, the definition and history of the mawlid are given in order to understand the place of the popular religious practice in the theoretical framework. At the same time, the feature of being a ritual of the mawlid was mentioned under the title of mawlid as a ritual. Due to the fact that it is a practice performed by the people, the mawlid was also studied under the popular religion title. Since our study is based on women, the issue of gender is also discussed in this section. In the second part, the methods and techniques of the research, data collection tools and the scope of the study are explained in detail. In this study, qualitative research method and interview and participant observation techniques were used in accordance with this method. In the third part, the findings we obtained with the interview and observation techniques we conducted in the region we have determined previously were evaluated in the context of the place and functions of the mawlid in the daily religious life of women. As a result, it has been determined that the effect of mawlid on the daily life of women varies according to the individual's membership of a religious group and the majority of women have less interest in the district. With the modern period, it has been observed that there is a difference in the content and appearance of the mawlid.