Perceptions of Turkish EFL instructors and their students on native and non-native accents of English and English as a lingua franca (ELF)
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlileri ile öğrencilerinin İngilizce ana dil aksanları ve ana dil olmayan aksanları ile ortak dil olarak İngilizce hakkındaki algıları
- Tez No: 627858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL PEKER ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, yükseköğretim düzeyinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlileri ile öğrencilerinin İngilizce ana dil aksanları ve ana dil olmayan aksanları ile İngilizcenin ortak dil olarak kullanımı hakkındaki algıları araştırılmıştır. Çalışmada aynı zamanda öğretim görevlisi ve öğrencilerin İngilizceye dair inançlarına, dünyadaki ortak dil olarak konumuna ve İngiliz dilinin kime ait olduğuna dair görüşlerine de odaklanılmıştır. Çalışma, bir devlet üniversitesinde anadili İngilizce olmayan 78 öğretim görevlisi ve 214 İngilizce hazırlık okulu öğrencisi ile yürütülmüştür. Veriler, dört bölümden oluşan çevrimiçi bir anket aracılığıyla altı haftalık bir süre zarfında toplanmıştır. Analizde tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanılmıştır. Sonuçlar hem öğretim görevlisi hem de öğrencilerin teorik düzeyde İngilizcenin ortak dil olarak kullanımından haberdar olduklarını, ancak bunun pratik sonuçları hakkında bazı tereddütleri olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar ayrıca katılımcıların İngilizce ana dil aksanları (İngiliz, Amerikan) ana dil aksanı olmayanlardan daha fazla beğendiklerini göstermiştir. Ayrıca, ana dil aksanların konuşmacıları daha olumlu olan özellikler ile ilişkilendirilmiştir. Hem öğretim görevlisi hem de öğrenciler İngilizceye karşı olumlu bir tutum sergilemişlerdir ve İngilizcenin araçsal ve yaygın değerinin farkındadırlar, ancak ana dili İngilizce olanları dilin sahibi olarak değerlendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the current study, perceptions of Turkish EFL instructors and their students on native and non-native accents of English and English as a lingua franca (ELF) were explored. Moreover, how the EFL instructors and students see the position and ownership of English as a native language and as a lingua franca all over the world and their own use of ELF was also investigated. The study was conducted with 78 non-native English instructors and 214 English prep school students at a state university. The data were collected over a six-week period via an online survey that consisted of four sections. Descriptive and inferential statistics were utilized in the analysis. The results indicated that both the instructors and students were aware of ELF on a theoretical level, yet had some hesitations about the practical implications of it. The results also showed that participants liked the native accents (i.e. British, American) more than the non-native ones. Moreover, the speakers of the native accents were associated with characteristics that are more positive. Both the instructors and students had a positive attitude towards English language and were aware of its instrumental and widespread value, but regarded the native speakers as the owner of the language.