İskeletsel sınıf II maloklüzyonun fonksiyonel tedavisinde başarının öngörülmesi
Forecasting success in the functional treatment of the skeletal class II maloclusion
  1. Tez No: 627877
  2. Yazar: YILDIRIM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu retrospektif dizaynlı çalışmanın amacı, iskeletsel sınıf II maloklüzyona sahip hastalarda fonksiyonel tedavi sonucu meydana gelmesi olası sagital iyileşme ile ilgili öngörü sağlayabilecek değişkenleri araştırmaktır. Materyal ve metot: Hareketli fonksiyonel aparey tedavisi uygulanmış olan hastalara ait tedavi öncesi ve sonrası lateral sefalogramları üzerinde yapılan ölçüm sonucu, ANB açısında meydana gelen değişime göre, başarılı ve başarısız olmak üzere 2 grup oluşturulmuştur. İlgili açıda 3º ve daha fazla azalma olan 14 hasta başarılı grupta, 1º ve daha az azalma olan 14 hasta ise başarısız grupta yer almıştır. Gruplardaki hastalara ait tedavi başlangıcı lateral sefalogramları ve dental modelleri üzerinde 76 adet değişkenin ölçümü yapılmış ve anlamlılık testleri ile değerlendirilmiştir. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösteren değişkenlerin her biri için doğru sınıflandırma yüzdeleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospectively designed study is to investigate the variables that can provide predictions about sagittal improvement that may occur as a result of functional treatment in patients with skeletal class II malocclusion. Material and Method: As a result of the measurement performed on pre and posttreatment lateral cephalograms whose taken from patients who had been received removable functional appliance therapy, two groups were formed to be successful and unsuccessful according to the change in the ANB angle. 14 patients with a decrease of 3º or more in the relevant angle were included in the successful group, and 14 patients with a decrease of 1º or less were included in the unsuccessful group. On the pretreatment lateral cephalograms and dental models whose taken from patients in the groups, 76 variables were measured and evaluated with significance tests. Correct classification percentages were calculated for each of the variables that differed statistically significant between the two groups.