Klavikula orta 1/3 cisim kırığı sonrası nonoperatif tedavi edilen hastalarda aksiller bölgede alan ve hacim değişikliklerinin incelenmesi
Evaluation of area and volume changes in the axillary region after clavicula mid-shaft 1/3 fracture
  1. Tez No: 627876
  2. Yazar: KADİR GÜLNAHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE KARADENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; tek taraflı klavikula orta 1/3 cisim kırığı sonrası nonoperatif tedavi edilen hastalarda, aksiller bölge alan ve hacim değişikliklerini sağlam taraf ile radyolojik olarak karşılaştırmak ve fonksiyonel sonuçları değerlendirmektir. Konservatif yöntemlerle kaynama elde edilen klavikula orta 1/3 cisim kırığı olan hastalar çalışma gurubuna dahil edildi. Hastalara kaynama sonrası aksiller bölgeyi içeren bilateral omuz MR'ları çekildi. Uzman radyolog eşliğinde, tanımlanan standart MRI kesitlerinde hastaların kırık ve kırık olmayan taraf aksiller bölge alan ve hacim hesaplamaları yapıldı. Hastaların ayrıca fonksiyonel sonuçların değerlendirildiği Quick DASH anketini doldurmaları istendi. Çalışmaya 16 hasta katıldı. Ortalama yaş 30 (5-69 yaş) idi. Ortalama kısalık 0.9 cm (0.3-2.9cm) idi. Hastaların kırık olmayan aksiller bölge alanı 1352 mm2(364-3675 mm2) iken kırık taraf ortalama alanı 1310 mm2 (223-3670 mm2) idi. Yapılan hacim ölçümlerinde ise kırık ve kırık olmayan taraf hacimleri sırası ile 28,4 mm3 (8,1-60,9 mm3) ve 34,9 mm3 (9,9-69,7 mm3) idi. T testi ile yapılan alan ve hacim istatistiki değerlendirmesinde anlamlı fark saptanmadı. (p=0.905 p=0.268) Yapılan fonksiyonel değerlendirmede ise kaynama sonrası fonksiyonel sonuçlar tüm hastalarda iyi idi.Kırık sonrası kısalan klavikula nedeni ile hastaların omuz kuşağındaki aksiller bölgede alan ve hacim değişikliği meydana gelmemektedir. Teorik olarak kırık taraf alan ve hacminde azalma beklentisinin klinik olarak ortaya konamaması, insan vücudunda başka biyomekanik faktörlerin rol aldığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the area and volume changes in the axillary region after unilateral mid–clavicular fracture union and to evaluate the functional results in this patient population. Material and Method: Consecutive patients with unilateral mid-clavicula fractures treated conservatively between 2017-2018 were enrolled in this study. After union, bilateral shoulder MRI imaging were performed. Using standard sections, clavicular shortening and bilateral axillary areas were measured on these MRI ımages to compare the injured and uninjured sides. Using the same images, total axillary volumes were measured from both sides of the patients. The area and volume of the axillary region of the injured and uninjured sides statistically compared with T Test. And patients completed the QuichDASH questionnaire for functional results. Results: The number of patients who completed the study protocol was 16. The mean age was 30 (5-69 years). The mean shortening of the clavicula was 0.9 cm. The uninjured and injured axillary areas were 1352 mm2(364-3675 mm2) and 1310 mm2 (223-3670 mm2) respectively. The axillary volume of the uninjured and injured sides were 28,4 mm3 (8,1-60,9 mm3) and 34,9 mm3 (9,9-69,7 mm3) respectively. T test comparing the injured and uninjured sides area and volume revealed no statistically significant difference. (p=0.905 p=0.268) The QuichDASH score evaluation revealed good functional results in all patients. Discussion: After clavicula fracture and union with some of shortening, theoretically the axillary volume and area should degrease but in our study clinically we could not be able to collect the supporting data. Different biomechanical pathways may be cause of this behavior.