Bilateral inguinal hernilerin cerrahi tedavisinde açıkve laparoskopik yöntemlerin karşılaştırılması
Laparoscopic versus open surgery for the treatment of bilateral inguinal hernias
  1. Tez No: 627881
  2. Yazar: DANIAL KHABBAZAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAVUSBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Bilateral inguinal herni görülme insidansı literatürde %8-30 arasında değişen oranlarda olduğu bildirilmektedir. Bilateral inguinal hernilerin optimal tedavisi günümüzde hala tartışmalıdır. Bundan 3-4 dekat önce aynı seansta bilateral onarımı önerilmez iken günümüzde bu görüş ortadan kalkmıştır, ancak hangi cerrahi tekniğin daha avantajlı olduğu, hala tartışma konusudur. Amaç: Bu çalışmanın amacı, bilateral inguinal herni nedeniyleve AMGH ve laparoskopik TEP yöntemiyle tedavi edilen hastaları, ilgili literatür eşliğinde karşılaştırmaktır. Gereç- yöntem: Ocak 2012- Mayıs 2019 yılları arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde, bilateral inguinal herni nedeniyle tedavi edilen 193 hastanın dahil edildiği retrospektif ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 193 hastanın 188 (%97,4)'i erkek, 5 (%2,6)'i kadındı ve yaş aralığı 24-89/yıl olup, ortalama yaş 60,06±13,15/yıl olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Background: The incidence of bilateral inguinal hernia is reported in the literatüre ranging from 8-30%. The optimal treatment of bilateral inguinal hernias is still controversial today. While bilateral repair is not recommended 3-4 decades ago in the same session, this view has disappeared today, but which surgical technique is more advantageous is still a matter of debate. Aim: The purpose of this study is compare the morbidity and mortality of patients treated with open tension-free herniorrhaphy and laparoscopic TEP method due to bilateral inguinal hernia compared with the relevant literature. Methods: This is a retrospective and descriptive study involving 193 patients treated for bilateral inguinal hernia at Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital General Surgery Clinic, between January 2012 and May 2019. Results: 193 patients were included in the study. 188 (97.4%) of these patients were male and 5 (2.6%) were female. and the mean age was 60,06±13,15 / year. A statistically significant difference was found between seroma or hematoma, hospital stay, and cost criteria between the two groups.