Yenidoğanlarda erken ve geç trombositopeninin etiyolojisinin ve prognozunun değerlendirilmesi
Evaluation of the etiology and prognosis of early and late thrombocytopenia in newborns
- Tez No: 627880
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç Trombositopeni yenidoğan yoğunbakım ünitelerinde sık karşılaşılan bir problemdir. Literatürde yenidoğan yoğunbakım ünitelerinde (YDYBÜ) trombositopeni sıklığı %22-35 olarak bildirilmiştir. Yenidoğanlarda trombositopeni tüketiminin artması, trombosit üretiminin azalması, hipersplenizm veya bunların kombinasyonu nedeni ile gelişmektedir. Altta yatan mekanizma etyoloji ile ilişkilidir. Trombositopeni ilk 72 saat içinde geliştiyse erken trombositopeni, ilk 72 saat sonrasında geliştiyse geç trombositopeni olarak tanımlanmış olup; erken ve geç trombositopeninin nedenleri farklıdır. Çalışmada trombositopeniye yol açan prenatal ve postnatal nedenlerin ortaya konması, erken ve geç trombositopeninin etiyolojisinin aydınlatılması, trombositopenik yenidoğanların tedavi gereksinimleri ve prognozlarına ilişkin verilerin saptanması ve tüm bu verilerin ışığında, trombositopeninin önlenebilir nedenlerini tespit ederek yenidoğanlarda mortalite ve morbiditelerin azaltılmasına yönelik tedbirlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem Bu çalışmaya, 01.01.2017-31.12.2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi YDYBÜ ve yenidoğan servisinde yatırılan toplam 3661 yenidoğanın verileri taranarak trombosit sayısı
Özet (Çeviri)
Introduction Thrombocytopenia is one of the most common problems in neonatal intensive care units (NICU). In the literature, the frequency of thrombocytopenia in NICUs has been reported to be 22-35%. Thrombocytopenia develops in newborns due to increased consumption of platelet, decreased platelet production, hypersplenism ora combination thereof. The underlying mechanism is related to etiology. If thrombocytopenia developed within the first 72 hours, it was defined as early-onset thrombocytopenia and if it developed after the first 72 hours, it was defined as late-onset thrombocytopenia; The causes of early-onset and late-onset thrombocytopenia are different. In the study reveal prenatal and postnatal causes causing thrombocytopenia, elucidation of the etiology of early and late thrombocytopenia, determination of the data regarding the treatment needs and prognosis of thrombocytopenic newborns and in the light of all these data, it is aimed to identify the preventable causes of thrombocytopenia and to determine precautions to reduce mortality and morbidity in newborns. Patients and Methods In this study, a total of 251 newborns with a platelet count of