Tasarım ve teknoloji etkileşimi ekseninde nesnelerin interneti: yeni ürün paradigması olarak ıot ürünler
Internet of things on the axis of design and technology interaction: iot products as a new product paradigm
  1. Tez No: 627882
  2. Yazar: MERVE COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOĞAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Son yıllarda teknolojik bileşenlerin aşırı küçülmesi, işlem kapasitelerinin artması ve üretim maliyetlerinin azalması ile birlikte, pek çok farklı teknoloji tüketici ürünlerinin içeriğine dahil olmaya başlamıştır. Bu durum tasarımın nesnesi olan ürünleri gerek içerik gerekse biçimsel açıdan köklü dönüşümlere uğratmaktadır. Bu teknolojilerin en önemlilerinden biri olan Nesnelerin İnterneti, en temelde nesnelerin dahil olduğu bir iletişim ağını tarif etmekte, tüketici ürünleri de bu sistemin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Literatürde çoğunlukla mühendislik ve bilgisayar bilimleri tarafından ele alınan Nesnelerin İnterneti'ni, ürün tasarımı perspektifiyle ele almayı amaçlayan bu çalışma kapsamında IOT teknolojilerinin tüketici ürünlerine entegrasyonunun gerekçeleri, biçimleri ve sonuçları ürün, kullanıcı, tasarımcı ve tasarım faaliyeti bağlamında ele alınmaktadır. Bu çalışma ile, IOT teknolojilerinin fiziki ürünlere entegrasyonu sonucu tasarım ve teknolojinin kesişiminde ortaya çıkan yeni ürün paradigmasının temellerinin ve özelliklerinin ortaya konması, IOT ürün evreninin yapısının ve mevcut durumunun anlaşılması ve IOT teknolojisi entegrasyonunun tasarıma etkilerininin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda literatür araştırması, ürün analizi ve profesyonellerle mülakatlardan oluşan üç aşamalı bir araştırma yapılandırılmış ve yürütülmüştür. Piyasaya çıkmış 700 IOT ürün literatür taraması sonucunda ortaya konan kavramsal çerçeve gözetilerek nitel içerik analizine tabi tutulmuş, analiz sonucunda teknoloji temelli nitelik modeli ve IOT entegrasyonunun ürünlere fonksiyonellik ve kullanıcı ürün etkileşimi bağlamında etkileri ortaya konmuş; IOT ürün evreni içerik analizi sonucu ortaya konan çerçeve gözetilerek kavramsal olarak sınıflandırılmıştır. IOT teknolojisi entegrasyonunun nihai ürün biçimlerine etkileri IOT ürün evreninden seçilen temsil kabiliyetine sahip ürün örnekleri üzerinden profesyonellerle gerçekleştirilen görüşmeler yoluyla değerlendirilmiş ve ürün analizi sonucunda ortaya konan sınıflandırmanın profesyonellerce sınanması amacıyla kart gruplama oturumları gerçekleştirilmiş, bu oturumlar sonucunda çalışma kapsamında ortaya konan sınıflandırma doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the shrinkage of technological components, increasing processing capacities and decreasing production costs, many different technologies have started to be included in the content of consumer products. This situation transforms the products, which are the object of design, into radical transformations both in content and form. Internet of Things, one of the most important of these technologies, describes mainly a communication network in which objects are involved, and consumer products constitute an important part of this system. This study aims to examine the Internet of Things, which is mostly discussed by engineering and computer science in the literature, from the perspective of product design. The reasons, forms, and results of the integration of IOT into consumer products are addressed in the context of products, user, designer, and design activity. The aim of this study is to reveal the fundamentals and properties of the new product paradigm that emerges from the intersection of design and technology as a result of the integration of IOT technologies into physical products, to understand the structure and current state of IOT product universe and to reveal the effects of IOT technology integration on product design. For this purpose, a three-stage study consisting of literature review, product analysis and interviews with professionals was structured and conducted. 700 IOT products released to the market have been subjected to qualitative content analysis by considering the conceptual framework revealed from the literature review. As a result of the analysis, the technology-based quality model and the effects of IOT integration on products in terms of functionality and user product interaction have been demonstrated; the IOT product universe is conceptually classified according to the framework of the content analysis. The effects of IOT technology integration on final product forms were evaluated through interviews with professionals over product samples with representative capability selected from the IoT product universe, and card grouping sessions were conducted to test the classification revealed through product analysis by the professionals, and the classification was verified.