Mersin Organize Sanayi Bölgesi işletmelerinde örgüt kültürünün örgütsel performansa etkisi ve örgütsel öğrenme ikliminin aracılık rolü üzerine bir araştırma
The effect of organizational culture on organizational performance and intermediation role of organizational learning climate organized industrial zone enterprises in Mersin a research
- Tez No: 627925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışmanın yapılma amacı; örgütlerin performansının örgüt kültüründen ne ölçüde etkilendiğini; gelişim kültürü, radikal kültür, grup kültürü ve hiyerarşik kültür değişkenleri kullanılarak bilimsel bir çerçevede ortaya koymaktır. Araştırma bölümü öncesindeki dördüncü bölümde, değişkenler arasındaki ilişkiler yapılan literatür taramasına göre yerli ve yabancı kaynaklarca açıklanmıştır. Araştırmanın konusu, 3 bölüm ve 38 sorudan meydana gelen anket formu ile SPSS paket programı aracılığı ile çözümlenmiştir. Veriler Cronbach's Alpha analizi, Faktör analizi, Korelasyon ve Regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırmanın analiz sonuçlarına göre, Örgüt kültürü ile örgütsel performansı değişkenleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırma değişkenlerinden, örgüt kültürü ve örgütsel öğrenme iklimi arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada aracılık rolünün arandığı örgütsel öğrenme iklimi ve örgütsel performans değişkenleri arasında ise yine pozitif ve anlamlı ilişkilerin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; to what extent the performance of organizations is affected by organizational culture; development culture, radical culture, group culture and hierarchical culture variables to reveal in a scientific framework. In the fourth section before the research section, the relationships between the variables were explained by domestic and foreign sources according to the literature review. The subject of the research was solved through SPSS package program with a questionnaire consisting of 3 sections and 38 questions. The datas were subjected to Cronbach's Alpha analysis, Factor analysis, Correlation and Regression analysis. According to the analysis results of the research, it has been determined that there is a positive and significant relationship between organizational culture and organizational performance variables. It has been determined that there is a positive and significant relationship between organizational culture and organizational learning climate. In the research, it was seen that there was a positive and significant relationship between the organizational learning climate and the organizational performance variables, in which intermediary role was sought.