International relations studies in asia: Japan, China, and India compared
Asya'daki uluslararası ilişkiler çalışmaları: Japonya, Çin ve Hindistan örnekleri
  1. Tez No: 627924
  2. Yazar: OKAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez, uluslararası ilişkiler disiplininin Asya'daki gelişimini, Japonya, Çin ve Hindistan üzerinden inceleyerek analiz etmeyi amaçlamıştır. Tezin ana araştırma sorusu, Asya'daki uluslararası ilişkiler çalışmalarının Batı'dakilere göre epistemolojik ve ontolojik olarak somut bir farklılık getirip getirmediğidir. Bu soruya yanıt aramak için, çalışılan üç ülkenin siyasî düşünce tarihini etkileyen filozofları, geliştirdikleri önemli kavramları ve düşünce kuruluşları incelenmiştir. Bu bağlamda, önemli düşünürlerin ve kavramların katkılarının mevcut uluslararası ilişkiler literatürünün kaynaklarını ve sınırlarını genişletebilecek nitelikte olduğu gözlemlenmiştir. Ancak ana araştırma sorusuna cevaben, her ne kadar Asya'daki filozofların katkılarını ve Asya özelindeki problemleri içerse de, bu tez, Asya'daki uluslararası ilişkiler çalışmalarının Batı'daki epistemolojik ve ontolojik kabulleri yansıttığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to analyze the development of IR studies in three major Asian countries, namely Japan, China, and India. The main research question is whether the Asian study of IR is capable of challenging the ontological and epistemological assumptions of the Western study of IR. Regarding this research question; influential philosophers, key concepts, and major think tanks of these three countries are examined. In this thesis, it is observed that the fundamental concepts and esteemed philosophers of these countries are capable of extending the sources and limits of the IR literature. However, as the answer of the research question, contrary to the argument of some scholars who claim that the Asian study of IR presents an indigenous alternative to the Western study of IR, this thesis argues that although studies of IR in Asian countries highlight the contributions of Asian thinkers and specific nature of Asian problems, the Asian study of IR still reflects the Western epistemological and ontological assumptions about IR.