Türkiye'de gastronomi eğitiminin mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerileri
Current situation, problems and solution proposals of gastronomy education in Turkey
  1. Tez No: 627930
  2. Yazar: RECEP TAYYİP ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FERHAN NİZAMLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Tanımı ilk olarak Fransız hukukçu, politikacı ve gastronom olan Jean Anthelme Brillant-Savarin (1755-1826) tarafından yapılan gastronomi kavramı, o dönemden günümüze kadar birçok disiplinle birlikte ele alınan bir konu olmuştur. Gastronomi temel anlamda sadece“Yemek Pişirmek”ve“Karın Doyurmak”şeklindeki dar kalıba sığdırılamayarak; yemek, içmek ve bu eylemlerin arkasındaki felsefi unsurları kapsamaktadır. Bu kadar kapsamlı bir alanda yapılacak eğitim faaliyetlerinin de profesyonelce yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden henüz yeni bir eğitim alanı olan gastronomi eğitimi konusunda gerekli sınırlılıkların bilinmesi ve bunlara uygun çözüm önerilerinin geliştirilmesi hem eğitim hem de gastronomi ile ilgili alanlara büyük katkılarda bulunacaktır. Bu çalışmada, Türkiye'deki gastronomi eğitiminin durumu ortaya konularak bu eğitimde eğitici ve eğitimi alan her kademeden kişilerin görüşlerinin belirlenmesi ve buradan yola çıkılarak Türkiye'deki gastronomi eğitiminin problemlerine ve bu problemlerin çözüm önerilerine ulaşılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Türkiye'de gastronomi alanında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi veren dört üniversitenin gastronomi bölümlerindeki lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve akademisyenlerinden oluşan toplam 33 gönüllü katılımcı ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler katılımcıların da onayıyla ses kaydına alınmış ve daha sonra yazıya aktarılarak MAXQDA Analytics Pro 2018 nitel veri istatistik programıyla analiz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda; Türkiye'deki gastronomi eğitiminde öğretim elamanı, tanım-kapsamın belirlenmesi, fiziksel yeterlilikler, çevresel etkenler, iş başında eğitimin durumu, müfredatlar, öğrenciler ve alınan eğitimin kişiye faydası yönünde oldukça önemli problemlerin olduğu tespit edilmiş ve bunların çözümüne ilişkin oldukça geniş bir yelpazede önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of gastronomy, first described by French lawyer, politician and gastronomer Jean Anthelme Brillant-Savarin, has been a subject that has been handled with many disciplines since then. Gastronomy can not only fit into a limited description that is“Cooking”and“Feeding”also gastronomy involves food, drinking and philosophical elements behind these actions. Education activities must be carried out professionally in such a comprehensive area. Therefore, knowing the necessary deficiency in gastronomy education, which is a new field of education, and developing appropriate solutions, will make great contributions to both education and gastronomy related fields. This study clarifies the status of the gastronomic education in Turkey to determine the opinions of people from all levels of educational areas at gastronomy education. In this way intent reaching problems about gastronomy education in Turkey and finding solution proposals. For this purpose interviews were conduct with 33 volunteer participants among undergraduate, graduate and doctorate students and academicians of gastronomy departmans have underguate, graduate and doctorate programs in Turkey. These interviews were recorded in the voice with the approval of the participants and transferred to the article. After that, this articles analised with MAXQDA Analytics Pro 2018 qualitative data statistics program. As a result of that study; determined several problems about instructors, description and content of gastronomy, physical competencies, external factors, circumstance of internal education, curriculum factors, student factors and the benefit of the education received to the student. After that offered a solutions for problems.