1923-2019 yılları arası Türkiye-Polonya ilişkileri
Poland Turkey relations between the years 1923-2019
- Tez No: 627977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Osmanlı Devleti ile Lehistan arasında 1414 yılında başlayan kadim dostluk bazı tarih safhalarında çeşitli sınavlardan geçmiştir. Lehistan'ın başka ülkeler tarafından parçalanması, Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı sürecinde topraklarına yapılan işgallerle birlikte bu ilişkiler bir süreliğine de olsa sekteye uğramak zorunda kalmıştır. 1923 yılında imzalan Lozan Antlaşmasıyla birlikte iki devlet arasında da dostluk ve ticaret antlaşması imzalanarak temelden sağlam gelen bu ilişkiler daha güçlenmiştir. Cumhuriyetinin ilanından II. Dünya Savaşı dönemine kadar ikili ilişkiler aynı seyrinde devam etmiştir. II. Dünya Savaşıyla birlikte Polonya'nın neredeyse yok olma sürecine girmesi diplomatik ilişkilerin duraklamasına neden olmuştur. Bu süreçten sonra Türkiye-Polonya ilişkileri askıya alınmış ve iki ülke arasındaki temaslar 1990'lı yıllara kadar zayıflamıştır. Bu tarihten sonra Polonya'nın sosyalizm idaresini bırakıp liberal demokrasiye geçmesi ikili ilişkilerin tekrar eski düzeyine kavuşmasını sağlamıştır. Ayrıca Cumhuriyetin ilk yıllarından II. Dünya Savaşı'na kadar Polonya'dan çeşitli alanlarda uzmanlar Türkiye'ye gelerek Türk ekonomisine katkı sağlamıştır. Halen Polonya da yaşayan Türkler ile Türkiye'de yaşayan Polonyalıların iki ülke arasındaki dostluk ilişkisine katkılarını canlı olarak görmeye devam etmekteyiz. Günümüzde Osmanlı-Polonya ilişkileri 605.yılına ulaşmıştır. Gerek ticaret ilişkileri gerek diplomatik ilişkiler bakımından dostlukları halen sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Ancient friendship, which began in 1414 between the Ottoman Empire and Poland in some stages of history has passed from various exams. Destroying of Poland by other countries during the First World War of the Ottoman Empire with the invasions of his land, these relationships had to be interrupted even if its for a short time. The relationship,which come from the foundation , have been more strengthened with the treaty of lousanne that signed in 1923, by signing a friendship and trade agreement between 2 states. Bilateral relations continued in the same way from the proclamation of the Republic of Turkey to the period of World War II. But Polands nearly extinction process has caused diplomatic relations to stop with the second world war. The relationship between Turkey and Poland was suspended. After this process and contacts between the two countries has weakened until 1990s. Prefering lieberal democrasy to polig of socialism von Poland brought bilateral relations back to its former level after this date. Also from early years of the republic to the 2nd World War contributed to turkisch economy by coming various expert from poland to turkey. We continue to see their contribution to the relationship vetween two countries with the Turkey now. Poland and policies living in Turkey now. Today the ralations have between reached Otoman and Poland 605.year. their friendships are stil going on in terms of both commercial relations and diplomatic relations.