Predicting high school students' academic achievement in international and national programs based on admission examination: A case study from Turkey
Lise öğrencilerinin okul alım sınavına göre ulusal ve uluslararası program ve sınavlardaki akademik başarılarının yordanması. Türkiye'den bir vaka incelemesi
  1. Tez No: 627978
  2. Yazar: DİNÇER AKIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Öğrencilerin gelecekteki akademik performanslarını tahmin etme konusundaki tartışmalar, eğitim dünyasında uzun yıllardır devam etmektedir. Akademik başarının kestirilmesi okullara en uygun öğrencilerin seçilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Okullar programlarına öğrenci seçmek için öğrenci kabul kriterlerini kullanırlar. Bu çalışmada, bir laboratuvar lisesi öğrencilerinin lise giriş ve çıkış performansı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmada örnek olarak kullanılan laboratuvar lisesinin lise giriş sınavları iki aşamadan oluşmaktadır. Öğrenci alım sınavının ilk aşamasında Türkçe, matematik, fen bilimleri, İngilizce ve sözel olmayan muhakeme sınavlarından oluşurken, ikinci aşama Türkçe kompozisyon ve sanat, müzik, sınavlarından oluşmaktadır. Öğrencilerin çıkış performansları aşağıdaki puanlarla tanımlanmıştır: (i) Türkçe, İngiliz dili, İngiliz edebiyatı, fizik, kimya, biyoloji ve matematik sınav sonuçlarının oluşturduğu IGCSE toplam puanı (ii) Türkçe, İngilizce, fizik, kimya, biyoloji ve matematik derslerinden gelen toplam puanın oluşturduğu toplam IBDP puanı, (iii) üniversite giriş sınavı birinci basamak sınav sonuçları ve (iv) lise kümülatif not ortalaması. Çalışma sonuçları giriş sınavı bileşenlerin çıkış puanlarını farklı şekillerde açıkladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Predicting students' future academic performance is an important discussion in the world of education that began to gain importance more than fifty years ago. Predictions of academic performance is of paramount importance in selecting the most appropriate students. Schools use admission criterion to select students to attend their programs. In this study, relationships between student's admission and exit performance were examined in a laboratory high school context. The school uses a two-stage high school admission exam. The first step consists of written tests of Turkish Language, mathematics, science, English and a non-verbal reasoning questionnaire, whereas the second stage includes essay writing in Turkish, and interviews about art, music, English, and Turkish. Students' exit performance is defined by the following scores: (i) IGCSE results in Turkish, English language, English literature, physics, chemistry, biology and mathematics, (ii) IBDP component results in Turkish, English, physics, chemistry, biology and mathematics, (iii) first stage of Turkish university entrance examination results (iv) high school cumulative grade point average. Results indicated that different components of the admission system predict students' exit performance criteria differently.