Kadın yoksulluğunun güçlendirme yaklaşımı odağında incelenmesi
Investigation of female poverty in the strenghtening approach
  1. Tez No: 627982
  2. Yazar: MELİKE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT IŞIKHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu araştırma ile en genel anlamıyla yoksul kadınların bazı genel özellikleri, yoksullukla bağlantılı deneyim ve görüşleri ile yoksullukla baş etme ve güç durumlarından yola çıkarak bir model önerisinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, Mart 2019-Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara ili Altındağ, Mamak ve Keçiören İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından sosyal yardım alan, araştırmaya katılmayı kabul eden 150 kadın ile araştırmacı tarafından oluşturulan“Görüşme Formu”kullanılarak yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Araştırmaya katılan yoksul kadınlar genç yetişkin dönemde ve ilkokul mezunu, evli, en az bir çocuk sahibi, daha önce çalışmamış ve hâlihazırda çalışmayan, geçimini devletten aldığı yardımlarla sağlayan ve borcu bulunan kadınlardır. Katılımcılar yoksulluğu en çok ihtiyacını karşılayamamak olarak tanımlarken, yoksulluğun nedenini ise işsizlik olarak belirtmişlerdir. Genel olarak kadınların yoksul olma nedenini, çocuklarına bakmak zorunda olmaları nedeniyle çalışamamaları olarak ifade etmişlerdir. Katılımcılar, kadınların yoksulluktan erkeklere göre daha çok etkilendiğini düşünmekle birlikte, bunun nedenini kadınların erkeğe bağımlılığı olarak açıklamaktadırlar. Yoksullukla baş etmek için en çok sosyal yardım kuruluşlarına başvurduklarını, ancak bu kuruluşlardan aldıkları yardımların geçimlerini sağlamaya yetmediğini ifade etmişlerdir. Katılımcılar güçlü yanlarını iyi bir anne ve eş olmak olarak açıklarken, güçsüz yanlarını ise kendilerine güvensizlikleri olarak belirtmişlerdir. Yaşamda en çok bir eve sahip olmayı istemekte ve yoksulluğun çözümüne yönelik devletten sosyal yardım miktarının arttırılmasını talep etmektedirler. Sonuç olarak, kadın yoksulluğu ile ilgili sosyal politikalar geliştirilirken, kurumsal hizmet mekanizmalarının yeniden gözden geçirilerek, yoksul kadınları güçlendirme ix temelindeki koruyucu ve önleyici proje ve programlara yer verilmesi ile yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının da söz konusu politikalar içerisinde yer almasının önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırma bulguları kapsamında da yoksul kadınlara sunulan sosyal yardımlara ilişkin kurumsal hizmet mekanizmalarının yeniden yapılandırılmasını temel alan bir model önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to develop a model proposal based on some general characteristics of poor women, their experiences and views related to poverty, and dealing with poverty and strenght situations. Quantitative research method was used in the research and face-to-face interviews were conducted with 150 women who received social assistance from Ankara Province, Altındağ, Mamak and Keçiören District Social Assistance and Solidarity Foundations between March 2019 and May 2019 using the“Interview Form”created by the researcher. Poor women participating in the study are young adult and primary school graduates, married, having at least one child, have not worked before and are not currently working and earn their living with the help of the state and have debt. While the participants defined poverty as not being able to meet their needs, the most, they stated the cause of poverty as unemployment. In general, they expressed the reason why women are poor because they have to take care of their children and cannot work. While the participants think that women are more affected by poverty than men, they see the reason for this as women's dependence on men. They stated that they mostly applied to social assistance organizations to deal with poverty, but the assistance they received from these organizations was not enough to make a living. While the participants explained their strengths as being a good mother and wife, they stated their weaknesses as their distrust. They want to have the most home in life and demand an increase in the amount of social assistance from the state for the solution of poverty. As a result, it is thought that while developing social policies related to women poverty, it is important to revise the institutional service mechanisms, to include protective xi and preventive projects and programs on the basis of empowering poor women, and to include local governments and non-governmental organizations within the said policies.