İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin ebeveynlerinin duygusal istismar farkındalığı
Emotional abuse awareness of parents of 4th grade primary school students
  1. Tez No: 627983
  2. Yazar: ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN NEJAT AKFIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin ebeveynlerinin duygusal istismar farkındalığının çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmesi ve ebeveynlerin duygusal istismar farkındalığı ile çocukların aile ilişkileri, empatik eğilimleri ve özyeterlikleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini Kocaeli ili İzmit ve Kandıra ilçesinde 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında ilkokul dördüncü sınıfta eğitim gören öğrenciler ve onların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi için bu evrendeki İzmit ilçesinde bulunan 4 ve Kandıra ilçesinde bulunan 1 ilkokul olmak üzere bu okullarda eğitim gören 503 öğrenciye ve 503 ebeveyne uygun örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplamak için Duygusal İstismar Farkındalık Ölçeği, Çocuklar için Aile İlişkileri Ölçeği, KA-Sİ Empatik Eğilim Ölçeği, Bilinçli-Farkındalık Temelli Öz-Yeterlik Ölçeği ve Kişisel Bilgiler Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde T-Testi, Tek Yönlü ANOVA, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Spearman Sıra Farkları Korelasyonu (R) Testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ebeveynlerin duygusal istismar farkındalığında cinsiyet, ailedeki çocuk sayısı, evlilik süresi, öğrenim düzeyi, ailenin aylık gelir düzeyi, yaşanılan yer, çocuk gelişimiyle ilgili eğitim alma ve kitap okuma değişkenlerinde anlamlı farklılık gözlenmiştir. Yaş, çalışma durumu, medeni hal, çocuğunun okul başarısına ilişkin ebeveyn görüşü ve aile yapısı değişkenlerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Ayrıca ebeveynlerin duygusal istismar farkındalığı ile çocukların empatik eğilimleri ve destekleyici aile ilişkileri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Ebeveynlerin duygusal istismar farkındalığı ile çocukların bilinçli farkındalık temelli özyeterlik puanları ve engelleyici aile ilişkileri arasında anlamlı ilişki görülmemiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular ilgili alan yazına göre tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the emotional abuse awareness of parents of fourth grade primary school students according to various demographic variables and also investigate the relationship between emotional abuse awareness of parents and fourth grade students' family relationship, empathic tendency, mindfulness-based self efficacy. Participants of study consisted of 503 students and 503 parents from 4 primary school in İzmit and 1 primary school in Kandıra. In the study, Recognition of Emotional Maltreatment Scale, Family Relationship Scale for Children, KA-Sİ Empathic Tendency Scale, Mindfulness-Based Self Efficacy Scale and Personal Information Form were used for collecting data. T-Test, One-Way ANOVA, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, Spearman Sequence Difference Correlation (R) were used for data analysis. As a result of the study, a significant difference was observed in the emotional abuse awareness of parents, gender, number of children in the family, marriage duration, education level, monthly income level of the family, place of residence, education about child development and reading books. There was no significant difference in age, employment status, marital status, parental opinion of the child's school success and family structure. In addition, a significant relationship was found between emotional abuse awareness of parents and children's empathic tendencies and supportive family relationships. No significant correlation was found between the emotional abuse awareness of the parents and the mindfulness-based self efficacy scores and discouraging family relationships of the children. The findings reached as a result of the research were discussed according to the related literature and various suggestions were presented.