Sağlık çalışanlarında iş doyumu ile genel ruhsal durum ilişkisi
Job satisfaction and overall mental health relationship in health professionals
  1. Tez No: 628028
  2. Yazar: ESMA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KILIÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Sağlık hizmetleri çoğunlukla yoğun stres, ağır iş yükü ve zorlu çalışma koşullarında sürdürüldüğünden sağlık çalışanları ruhsal hastalık açısından yüksek risk altındadır. Literatürde ruhsal sağlığın korunmasında iş doyumunun önemi vurgulanmaktadır. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının iş doyumu ve genel ruhsal durumu ile ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki araştırmanın evreni Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2019 yılı Aralık ve 2020 yılı Ocak ayında görevli 3750 sağlık çalışanıdır. Araştırmanın örneklemini meslek gruplarına göre basit tabakalama yöntemi ile belirlenen 300 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmaya onay veren çalışanlara, 3 kısımdan oluşan veri toplama formu uygulandı. Birinci kısımda araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik ve iş koşullarına ait bilgiler, ikinci kısımda Minnesota iş doyumu ölçeği kısa formu, üçüncü kısımda son bir haftaya ait ruhsal belirtileri sorgulayan Genel Sağlık Anketi (GSA-12) ölçeği yer almaktaydı. Elde edilen veriler istatistik paket programında Pearson ki-kare analizi ile Fisher-Freeman-Halton, Student's T ve Mann Whitney U testlerinin yanı sıra, ANOVA ve Kruskal Wallis ile analiz edilmiştir. Korelasyon ilişkilerinde Pearson ve Spearman korelasyonları uygulanarak; %95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan 300 sağlık çalışanının yaş ortalaması 35,7±8,7 yıl, %62'si kadın, %60'ı evli, %35,7'sinin eğitim durumu lisans düzeyindedir. Araştırmaya katılanların %27'si doktor, %29,7'si hemşire veya ebe, %11,3'ü diğer sağlık profesyoneli (tekniker, teknisyen, psikolog vb.) ve %32'si diğer sağlık çalışanıydı (temizlik, güvenlik, taşıma personeli vb.). Mesleğini kendi istediği ile seçtiğini belirtenlerin oranı %60 idi. Katılımcıların mesleklerinde toplam çalışma süreleri ortalaması 11,5±8,5 yıl olup %83'ü ayda 160 saat ve üzerinde çalıştığını belirtmiştir. Araştırmaya katılanların %81,7'si işini sevdiğini, %35,7'si işiyle ilgili duygu durumunun iyi olduğunu, %35'i işte sık sık sorun yaşadığını ifade etmiştir. Katılımcıların %48,6'sı ruhsal durum algısının çok iyi ya da iyi olduğunu, %42'si son iki hafta içinde hemen hemen her gün kendisini çökkün ya da umutsuz hissettiğini, %42,7'si ise son iki haftadır ilgi kaybı ya da hayattan zevk alamama gibi yakınmalarını olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların içsel doyum puanları ortalaması 3,2±0,8; dışsal doyum puan ortalaması 2,7±0,9; genel doyum puanı ortalaması 3,1±1,9 saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: As health care is often performed under intense stress, heavy workload and difficult working conditions; health care staff are at high risk for mental illness, In the literature, the importance of job satisfaction is emphasized in the protection of mental health. The aim of this study is to examine the factors related to job satisfaction and mental state of the health care employee. Material-Method: The universe of the descriptive cross-sectional research is made up of 3,750 health care workers working at the University of Health Sciences Tepecik Training and Research Hospital in December 2019 and January 2020. The study sample consists of 300 health care staff determined by stratified random sampling method based on occupational groups. The data collection form, consisting of three parts, is applied to employees who agreed to participate in the research. The first part contained information about the socio-demographic and working conditions prepared by the researcher, the second part included the Minnesota Satisfaction Questionnaire-Short Form, and the third part contained the General Health Questionnaire (GHQ-12) that examine the psychological symptoms of the last week. The data were analyzed with Pearson's chi-squared test in the statistical package program and Fisher-Freeman-Halton test, Student's t-test and Mann–Whitney U test, as well as ANOVA and Kruskal Wallis test. In correlation and causal relation, Pearson and Spearman's correlations were applied and evaluated at 95% confidence interval. Results: The average age of 300 health care employees who were participated in the study was 35.7 ± 8.7 years, 62 per cent were female, 60 per cent were married and 35.7 per cent had a Bachelor degree education. Totally 27 per cent of the study participants were doctors, 29.7 per cent were nurses or midwives, 11.3 per cent were other health care professionals (technicians, psychologists, etc.) and 32 per cent were other health workers (cleaning, safety, transport workers, etc.). The rate of those who said they chose their profession according to their own wishes was 60 per cent. The average total working time of the participants in their professions was 11.5 ± 8.5 years, and 83 per cent indicated that they worked 160 hours a month or more. Overall 81.7 per cent of the participants stated that they loved their job, 35.7 per cent stated that they had a good feeling about their job and 35 per cent said that they often had problems at work. Totally 48.6 per cent of the respondents reported that their perception of mental status was very good or good, 42 per cent said they felt depressed or hopeless almost every day in the last two weeks, and 42.7 per cent stated to complain about the loss of interest or loss of enjoyment of life in the last two weeks. The average intrinsic satisfaction scores of the participants were 3.2 ± 0.8, the average extrinsic satisfaction score was 2.7 ± 0.9, and the overall satisfaction score was 3.1 ± 1.9.