Laparoskopik sleeve gastrektomi sonrası gelişen gebeliklerin maternal ve fetal sonuçları
Maternal and fetal results of pregnancies developed after laparoscopic sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 628027
  2. Yazar: RANA USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SANCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Obezite tedavisinde, son zamanlarda en çok tercih edilen cerrahi yaklaşım laparoskopik sleeve gastrektomidir (LSG). Cerrahi sonrası erken dönemde gebe kalmanın güvenilir olup olmadığı konusu son dönemlerde ön plana çıkmaya başlamıştır. Çalışmamızda cerrahi sonrası gebelik zamanlamasının ve Institute of Medicine (IOM) önerilerine uyulmasının maternal ve fetal sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: SBÜ Fatih Sultan Mehmet SUAM'da obezite nedeniyle 2012- 2019 yılları arasında LSG uygulanan 740 hastanın dosyası retrospektif olarak tarandı. Gebelik döneminde tam kan, ferritin parametreleri çalışılmış olan 78 hasta çalışmaya dahil edildi. Operasyon sonrası ilk gelişen gebelikler dahil edildi. Olguları cerrahi sonrası erken dönemde (≤18 ay) gebelik gelişen 24 olgu, geç dönemde (>18 ay) gebelik gelişen 54 olgu olarak 2'ye ayırdık ve tüm olguları IOM önerilerine göre gebelikte aldıkları kilo miktarlarına göre yetersiz, uygun ve aşırı olarak sınıfladık. Ayrıca, bu gruplarda anemi ve ferritin değerleri açısından da kıyasladık.
Özet (Çeviri)
AIM: In the treatment of obesity, the most preferred surgical approach recently is laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG). Whether it is reliable to conceive early in the postoperative period has recently come to the fore. In our study, we aimed to evaluate the maternal and fetal results of pregnancy timing and compliance with the Institute of Medicine (IOM) recommendations. METHOD: The files of 740 patients who underwent LSG between 2012 and 2019 due to obesity were reviewed retrospectively at SBU Fatih Sultan Mehmet SUAM. 78 patients whose whole blood and ferritin parameters were studied during pregnancy were included in the study. The first pregnancies that developed after the operation were included. We divided the cases into 24 cases that developed pregnancy in the early postoperative period (≤18 months), and 54 cases who developed pregnancy in the late period (> 18 months) and classified all cases as insufficient, appropriate and excessive according to the IOM recommendations. We also compared these groups in terms of anemia and ferritin values.