Polikistik over sendromlu hastalarda sıklıkla gözlenen metabolik sendromun plazma homosistein düzeyine etkisi; bulguların metabolik ve klinik verilerle karşılaştırılması
The effect of metabolic syndrome on the plasma homocystein level of patients with policistic over syndrome; comparing of findings with metabolic and clinical data
  1. Tez No: 628030
  2. Yazar: AYŞENUR BAĞDATLI DÖNEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Polikistik over sendromlu (PKOS) hastalarda sıklıkla gözlenen metabolik sendromun (MS) klinik, endokrin ve metabolik özellikleri ile plazma homosistein düzeyi arasındaki olası ilişkiyi incelemek. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız prospektif kesitsel bir çalışmadır. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastane'si Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Ekim 2019 – Haziran 2020 arasında başvuran Modifiye Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı alan 52 hasta, Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun (IDF) tanımına göre metabolik sendrom tanısı alan 26 hasta hem PKOS hem de MS tanısı alan 26 hasta ile kontrol grubunu oluşturacak 26 sağlıklı kişi olmak üzere, toplamda 130 kişi çalışma hakkında bilgilendirildikten sonra çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşları, sistolik ve diyastolik tansiyonları, obstetrik ve jinekolojik öyküleri, antropometrik ölçümleri kaydedildi. Hormon profilleri, açlık kan şekeri, HOMA-IR, lipid profili, 75 gr oral glikoz testi, kan folat, B12 vitamini ve homosistein düzeyleri istendi. Kontrol, PKOS, PKOS+MS, MS grubu olmak üzere 4 grup oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the possible relationship between plasma homocysteine levels and the clinic, endocronologic and metabolic features of Metabolic Syndrome which may be observed commonly in Policyctic Ovary Syndrome (PCOS). Material and Method: Our research is in a prospective cross-sectional design. 52 of the patients who appiled to Haseki Teaching and Reasearch Hospital between October 2019 and June 2020 who were diagnosed with PCOS due to Modified Rotterdam Criteria, 26 of the patients who were diagnosed with metabolic syndrome due to İnternational Diabetes Federation (IDF) , and 26 of the patients who were diagnosed with both PCOS and metabolic syndrome and 26 healthy people as the control group ,making 130 people in total were included in the research after being informed about the research. Patients' sistolic and diastolic blood pressures, obstetric and gynocological histories, antropometric measures were recorded. Hormon profiles, fasting blood sugar, HOMA-IR, lipid profiles, 75 oral glucose tests, blood folat, vitamine B12 and homocystein level were tested. Four group were assigned as Control, PCOS, PCOS+MS ve MS. Results: We found that PCOS, PCOS+MS ve MS groups had statistically significant higher body mass index, waist circumference, fasting blood sugar, first hour blood sugar in oral glucose tolerance test, trigliseride levels and lower HDL levels than the control group. (p10,4, we have found ttha the>10.4 group of the PCOS patient had statistically significant higher levels of sBP (p=0,001), and lower levels of HDL (p=0,004) than the control group, >10,4 group of PCOS+MS patients had statistically significant lower levels of HDL (p10,4 group of MS patients differantieted from the