Kolorektal karsinomlarda tümörün immunohistokimyasal olarak HER2 ekspresyonunun ve morfolojik özelliklerinin prognoz ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of immunohistochemically HER2 expression and morphological features in relation to the prognosis of colorectal carcinomas
  1. Tez No: 628031
  2. Yazar: TUĞBA İPİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETİN RÜŞTÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kolorektal karsinomların klinik olarak prognozları cerrahi ve adjuvan kemoradyoterapi ile gelişmesine rağmen uzun dönem sağkalım oranları istenildiği gibi değildir. Hedef tedavi için biyolojik belirteçlerin belirlenmesi, insan kanseri tedavisinde yüksek bir öncelik olmaya devam etmektedir. HER2 birçok kanserde patogenez ve progresyonla ilişkilidir ve sıklıkla kötü prognostik faktör olarak değerlendiriliyor. Amacımız klinikopatolojik verilerle birlikte HER2'nin kolorektal kanserlerdeki yeri var mı bunu görmek ve prognoza etkisini belirlemek. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 2006 Ocak- 2014 Eylül arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde opere edilen ve onkoloji kliniğinde takip edilen 102 hasta dahil edildi. Olguların tümüne immunohistokimyasal olarak CerbB2 uygulandı. İmmunohistokimyasal olarak membranöz, sitoplazmik boyanma gösteren tüm vakalara ve boyanma görülmeyen (skor 0) vakalardan rastgele seçilen 8 vakaya FISH yöntemi ile HER2 amplifikasyonu bakıldı. Tüm elde edilen veriler, klinikopatolojik veriler ve sağkalım verileri ile karşılaştırıldı. Bulgular: İmmunohistokimyasal olarak membranöz (skor 2+) boyanan iki vakada FISH incelemede amplifikasyon saptandı (%2). HER2 pozitif saptanan iki vaka da distal kolonda yerleşim gösteriyordu. HER2 pozitifliğinin genel sağkalımı anlamlı bir şekilde azalttığı görüldü (p=0,02). Tümör tomurcuklanma düzeyi arttıkça; klinik evre, lenf nodu metastazı, LVİ, PNİ görülme sıklığının anlamlı bir şekilde arttığı görüldü. Tümör tomurcuklanma düzeyi arttıkça; istatistiksel olarak anlamlı olmasa da progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalımın azaldığı görüldü. Sonuç: HER2 pozitif kolorektal kanserler; tüm kolorektal kanserler içinde küçük bir grubu oluşturmaktadır. Özellikle bu tümörlerin distal yerleşimi dikkat çekmektedir. Kolorektal karsinomlarda anti-HER2 monoklonal antikor tedavisinin yer alabilmesi için; tedavi ilişkili daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır. Tümör tomurcuklanması düzeyinin; en az LVİ, PNİ kadar önemli olduğunu ve tümör raporlanmasında mutlaka yer alması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Although the clinical prognosis of colorectal carcinomas develop with surgery and adjuvant chemotherapy, long-term survival rates are not as desired. Identification of biological markers for target therapy remains a high priority in the treatment of human cancer. HER2 is associated with pathogenesis and progression in many cancers and is often considered a poor prognostic factor. Our aim is to see if HER2 expression has a place in colorectal cancers with clinicopathological data and to determine its effect on prognosis. Materials and Methods: In this study, 102 patients who were operated between January 2006 and September 2014 at Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital and followed up in the oncology clinic were included. CerbB2 was applied immunohistochemically to all cases. HER2 amplification was performed by FISH method in all cases showing immunohistochemically membranous and cytoplasmic staining and further 8 cases randomly selected from non-staining (score 0). All data obtained were compared with clinicopathological data and survival data. Results: In two cases with immunohistochemically membranous staining, amplification was detected by FISH examination (2%). Both of the positive cases were located in distal colon. HER2 positivity was found to significantly reduce overall survival (p = 0.02). As the level of tumor budding increased, the frequency of clinical stage, lymph node metastasis, LVI, PNI increased significantly. Eventhough no statistical significance was observed, increased level of tumor budding had inverse ratio with progression-free survival and overall survival rates. Conclusion: HER2 positive colorectal cancers constitutes a small group among all colorectal cancers. Especially distal location of these tumors is remarkable. More treatment-related studies are needed to include anti-HER2 monoclonal antibody therapy in colorectal carcinomas. We think that the level of tumor budding is at least as important as LVI and PNI and should be included in tumor reporting.