Eğitim kurumlarında yönetsel tarz ve örgütsel mutluluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
The observing of the relationship between managerial style and organizational happiness in educational institutions
  1. Tez No: 628045
  2. Yazar: ATAKAN BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin yönetsel tarz algıları ile örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evreni 2019–2020 eğitim öğretim yılında Manisa ili Kula ilçesindeki resmi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 584 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Manisa ilinin Kula ilçesinde görev yapan 362 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada kolay ulaşılabilir örnekleme yolu kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin yönetsel tarz düzeylerini belirlemek amacıyla Yücel ve Demirhan (2010) tarafından geliştirilen 'Okul Yöneticisi Çalışma Tarz Belirleme Ölçeği'' ile örgütsel mutluluk düzeylerini belirlemek amacıyla da Demo ve Paschoal (2013) tarafından geliştirilen ve Arslan ve Polat (2018) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan 'Örgütsel Mutluluk Ölçeği (ÖMÖ)'' kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde yüzde, aritmetik ortalama, frekans, standart sapma değerleri hesaplanmış, tek yönlü varyans analizi, t-Testi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin yönetsel tarz algıları iş ve insan odaklılık ayrımı yapılmaksızın yüksek düzeyde bir bütün olarak saptanmıştır. Ayrıca araştırmanın diğer değişkeni olan örgütsel mutluluk düzeyleri ise olumlu duygular ve potansiyelin gerçekleştirilmesi anlamında yüksek düzeyde, olumsuz duygular anlamında ise düşük düzeyde saptanmıştır. Araştırmanın diğer dikkat çeken sonucu ise lisans mezunu öğretmenlerin mutluluk ölçeğinin olumsuz duygu alt boyutundaki ortalamaları, lisansüstü öğrenim mezunu öğretmenlerin ortalamalarına göre anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Bu da öğrenim seviyesinin yükselmesinin öğretmenlerde mutluluk şeklini olumlu yönde etkilediği sonucunu çıkarabilir. Ya da tam tersi düşünüldüğünde öğrenim seviyesinin azalması olumsuz duyguları ortaya daha çok çıkararak eğitim örgütlerinde öğretmenlerin mutluluk seviyesinin azalmasına sebep olabilir. Ancak öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeylerinde cinsiyet, medeni durum, mesleki branş, yaş, okulda çalışma süresi ve mesleki kıdem değişkenleri bakımından anlamlı farklılık oluşmadığı sonucuna varılmıştır. Yine araştırmanın diğer değişkeni olan öğretmenlerin yönetsel tarz algılarına ilişkin görüşleri arasında cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, mesleki branş, yaş ve mesleki kıdem değişkenleri bakımından anlamlı farklılık oluşmadığı sonucuna varılmıştır. Fakat öğretmenlerin algılanan yönetsel tarzın iş odaklılık alt boyutu ile aynı okulda çalışma süresi arasında anlamlı pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Son olarak araştırmada öğretmenlerin yönetsel tarz algıları ile örgütsel mutluluk düzeyleri arasında anlamlı pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Bir başka deyişle, öğretmenlerin okul yönetimine ilişkin algıları ile örgütsel mutluluk düzeyleri birbiriyle bağlantılıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the relationship between managerial style and organizational happiness in educational institutions. In the research, relational survey model was used. The research population consists of 584 teachers working in state pre-school, primary, secondary and high schools in Kula district of Manisa province in 2019-2020 academic years. The sample of the study consists of 362 teachers working in Kula district of Manisa. In the study, easily accessible sampling method was used. In this study, 'School Manager Working Style Determination Scale' developed by Yücel and Demirhan (2010) to determine the managerial style perception levels of teachers and 'Organizational Happiness Scale' which was originally developed by Demo and Paschoal (2013) and adapted to Turkish by Arslan and Polat (2018) to determine the level of organizational happiness of teachers were used. In the analysis of the data, percentage, arithmetic mean, frequency, standard deviation values were calculated; t-Test, one-way analysis of variance and Pearson Product-Moment Correlation Analysis were used. According to the results of the research, it is seen that teachers' managerial style perceptions were determined as a high level as a whole, without discriminating between job orientation and human orientation. In addition, it is concluded that the organizational happiness levels of teachers, which are the other variable of the research, were found to be high in terms of realizing positive emotions and potential, and low in terms of negative emotions. Another remarkable result of the research is that the average of the happiness scale of the graduate teachers in the negative emotion sub-dimension is significantly higher than the average of postgraduate teachers. This may give us a conclusion that higher education level positively affects teachers' happiness style. Or, considering the opposite, the decrease in the level of education may reveal negative emotions and cause the teachers' happiness level to decrease in educational organizations. However, it was concluded that there was no significant difference between teachers' organizational happiness levels in terms of gender, marital status, professional branch, age, working time in the same school and professional seniority variables. Also, it is seen that the opinions of teachers, the other variable of the research, regarding their managerial style perceptions did not make a significant difference in terms of gender, marital status, educational status, professional branch, age and professional seniority variables. Nevertheless, a low level of positive correlation was found between teachers' job orientation sub-dimension of perceived managerial style and working time in the same school. Finally, in the research, a moderate positive relationship was found between teachers' managerial style perceptions and their organizational happiness levels. In other words, teachers' perceptions of school management and organizational happiness levels have a connection with each other.