Okul öncesi eğitime devam eden 57-68 aylık çocukların okul kaygıları ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between school anxiety and social skills of 57-68 months old kindergarten children
- Tez No: 628044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitime devam eden 57-68 aylık çocukların okul kaygıları ile sosyal becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu araştırmanın altı alt problemi bulunmaktadır. Bu alt problemler çocukların okul kaygısı düzeylerini, sosyal beceri düzeylerini, okul kaygıları ile sosyal beceri düzeylerinin değişkenlere göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını, çocukların okul kaygısı ile sosyal becerileri arasındaki ilişkiyi ve çocukların okul kaygılarının sosyal becerilerini yordama durumunu cevaplamaktadır. Araştırmanın amacını gerçekleştirebilmek için nicel araştırma deseninde betimsel tarama yöntemi ile ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Diyarbakır ili Ergani ilçesinde bulunan MEB'e bağlı resmi bağımsız anaokullarına devam eden 57-68 aylık 561 çocuk ve 33 öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 57-68 aylık 446 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”, okul kaygısı için;“Okul Kaygısı Ölçeği-Öğretmen Formu”ve sosyal beceriler için;“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği- OSBED Öğretmen Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi seçilerek SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; örnekleme alınan çocukların düşük düzeyde okul kaygısı yaşadığı ve sosyal becerilerinin akranlarının gerisinde olduğu tespit edilmiştir. Çocukların okul kaygıları ve sosyal becerileri ile okula devam eden kardeş durumu, doğum sırası, gelir düzeyi, baba çalışma süresi, anne ve baba eğitim düzeyleri değişkenleri arasında anlamlı düzeyde farklılaşma olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte çocukların okul kaygıları ile aile tipleri değişkenleri arasında; sosyal becerileri ile cinsiyet ve anne çalışma süresi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Çocukların okul kaygıları ile sosyal becerileri arasında negatif yönlü ve orta düzeyli bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çocukların okul kaygılarının sosyal becerilerini negatif olarak yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between school anxiety and social skills of 57-68 months old children attending preschool education. This study has six sub research questions. These sub research questions were asked to determine the children's school anxiety levels, social skill levels, whether school anxiety and social skill levels differ according to variables, the relationship between school anxiety and social skills of children, and how school anxiety predicts the social skills of children. In the study, the relational scanning model and descriptive scanning model were used from quantitative research methods. The universe of the research is 561 children and teachers (n: 33) who are 57-68 months old who attend official independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Ergani district of Diyarbakır in 2019-2020 academic year. The sample of the study consists of 446 children, 57-68 months old, selected using simple random sampling method.“Demographic Information Form”prepared by the researcher,“School Anxiety Scale-Teacher Form”to measure school anxiety, and“Preschool Social Skill Assessment Scale- OSBED Teacher Form”to measure social skills were used as data collection tools in the research. Descriptive statistics, independent T-test, the one-way analysis of variance, correlation analysis, and regression analysis were chosen to analyze the obtained data, and the SPSS statistics program was used for analyzes. As a result of the study, it was determined that the children included in the sample experiences low school anxiety and their social skills are behind their peers. Statistically significant relationships were found between both school anxiety and social skills of children, and the status of siblings attending school, birth order, income level, father working time, and mother and father education levels. In addition, statistically significant relationships were found between school anxiety and family types of children variables, and between social skills, gender, and maternal working time variables. It was determined that there is a negative and moderate relationship between school anxiety and social skills of children. It was also concluded that the school anxiety of children negatively predicts their social skills.