Değerler eğitimi dersinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin değer algılarına etkisinin kelime ilişkilendirme testi ve resim çizimleri aracılığıyla incelenmesi
Investigation of the effect of value education course on value perceptions in primary school 4 th students word association test and picture drawings
  1. Tez No: 628046
  2. Yazar: ABDULLAH VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAŞAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE NİLÜFER SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, dördüncü sınıf öğrencilerinin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programında yer alan vatanseverlik, tasarruflu olma ve çalışkan olma değerinin, değerler eğitimi dersi aracılığı ile uygulanmasının etkisini incelemek amaçlanmıştır. Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem yakınsayan paralel desen uygulanmıştır. Araştırma boyunca veriler Uşak il merkezinde sosyo-ekonomik düzey farklılığı bulunan ilkokul dördüncü sınıfta öğrenim gören öğrencilerden çalışma gurubu oluşturulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunda 36 öğrenci yer almaktadır. Öğrencilerle yürütülen uygulama süreci 12 hafta sürmüştür. Uygulama her değer için dört haftalık dilimler şeklinde planlanmıştır. Uygulama sürecinde vatanseverlik, tasarruflu olma ve çalışkan olma değerine yönelik ön test şeklinde KİT (Kelime İlişkilendirme Testi) ve öğrencilerin kendilerini görsel olarak ifade etmelerine olanak sağlayacak resim çizimleri yaptırılmıştır. Sırasıyla vatanseverlik, tasarruflu olma, çalışkan olma değerlerinin ön test çalışmaları yapılarak dört haftalık süreç boyunca yaşantısal olması ve öğrencilerin süreç içinde aktif olmalarına imkân sağlayan rol oynama yöntemi ile dersler işlenmiştir. Sonra uygulaması yapılan her değer için son test şeklinde KİT ve öğrencilerin resim çizimleri istenmiştir. Uygulama sürecinde KİT ön test ve son test sonuçları kavram ağları ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre vatanseverlik, tasarruflu olma ve çalışkan olma değerleri için KİT (Kelime İlişkilendirme Testi) ile oluşturulan cevap kelimelerde anlamlı bir değişim olduğu görülmüştür. Öğrenci resimlerinin analiz edilmesi amacıyla yapılan ilişkili örneklemler t testinde her üç okuldaki öğrenci ürün puanlarının vatanseverlik değerinde şema, genel değerlendirme puanlarında; çalışkan olma değerinde ise şema sonuçlarında anlamlı bir artış olurken, vatanseverlik anlatımsallık, tasarruflu olma şema, anlatımsallık ve genel değerlendirme, çalışkan olma anlatımsallık ve genel değerlendirme sonuçlarında anlamlı bir artış olmadığı sonucuna ulaşılmıştır .Bu sonuçlara göre yapılan uygulamada öğrencilerin kendilerini sözel olarak ifade edebilirken, görsel olarak kendilerini ifade etmede yetersiz kaldıkları söylenebilir. Ayrıca öğrencilerle yapılan görüşmelerde üç okul öğrencilerinin de yapılan uygulama için olumlu tutum sergiledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak elde edilen bulgulara göre; değerler eğitimi dersinin, disiplinler arası ilişkilendirmeler yapılarak uygulanan değerler eğitimine göre daha başarılı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study, it wasaimed to examinethe effect of applying the value of patriotism, being economicaland hardworking in thecurriculum of thefourthgradestudents of the Ministry of National Education (MEB) independently from the courses with out the need forinter disciplinary correlation. A parallel pattern converging the mixed method using qualitative and quantitative research methods was applied. Data during the study A study group was formed from the students studying in the fourth grade of thre eprimary schools with a socio-economic level difference in the citycenter of Uşak. The studygroup of the study consisted of 36 students. The implementationprocess with the students lasted 12 weeks. Theapplication is planned in four-weeks licesforeach value. Intheapplicationprocess, as a pre-test forpatriotism, saving and hardworking value Painting drawings were madetoallow sand students to Express them selvesvisually. Lessons were taught with the role-playing method that allows students to be active during the four-week processand to be activeduringthefour- week processbyconductingpre testing values of patriotism, saving, and hardworking, respectively. Then, foreach value applied, KIT and students' Picture drawings were requested as post-test. Intheapplication process, KIT pre-test and post-test results were analyzed with concept networks.According to there sults of the analysis, it was seen that there was a significant change in the answer words for patriotism, saving and hard working values. Intherelated samples t test conducted to analyze student pictures, it was concluded that therewas a significantincrease in someresults of student scores in all three schools, while there was nosignificantincrease in someresults. According to the seresults, while students can Express them selvesverbally, it can be said that the yareinsufficient to express them selvesvisually. Inaddition, it was concludedthatduring the interviews with the students, all three school students showed a positive attitudetowards the application. According to the findingsobtained as a result; It can be said that the values education course is more successful than the values education applied by making interdisciplinary associations