Piriformis sendromunda pelvis morfometrik ölçümlerinin yeri
The role of morphometric measurements in piriformis syndrome
  1. Tez No: 628057
  2. Yazar: GAMZE GÜL GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Morfoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Morphology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız: piriformis sendromu (PS) etiyopatogenezinde pelvisin anatomik yapısının rolünün belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, kontrollü bu çalışmada T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvurmuş, semptomlara yol açabilecek diğer tanılar anamnez, fizik muayene ve görüntüleme yöntemleriyle dışlanmış, ultrason eşliğinde tanısal enjeksiyon ile PS tanısı alan 23 hasta çalışma grubu olarak belirlendi. Kontrol grubu olarak PS tanısı dışlanan, bel kalça ve bacak ağrısı olmayan farklı nedenlerle pelvis anteroposterior (AP) direk radyografik görüntülemesi olan 22 hasta değerlendirildi. AP grafi üzerinden olguların femur boyun – şaft açısı, posterior superior iliak spine (PSİS) ve trokanter majör (TM)' ün apeksi arasındaki mesafe (PSİS- TM), PSİS ve iskial tüberositas (İT) 'ın apeksi arasındaki mesafe (PSİS-İT), TM ve İT nin apeksleri arasındaki mesafe (TM-İT), sakrum ve TM arasındaki en kısa mesafe (Sakrum-TM), subpubik açı ölçümleri tanıları bilinmeden kör olarak ölçüldü ve bulgular karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our aim is to evaluate whether the anatomical structure of the pelvis predispose to the etiopathogenesis of the piriformis syndrome. Material and Method: In this prospective, controlled study, 23 patients who were admitted to the Physical Medicine and Rehabilitation Outpatient Clinic of the Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital and diagnosed as PS by diagnostic injection with ultrasound guidance were selected as the study group. Other diagnoses that may cause symptoms were excluded by anamnesis, physical examination and imaging methods. 22 patients who were excluded from the diagnosis of PS and had anteroposterior (AP) direct radiographic imaging due to different causes without low back pain were evaluated as the control group. On the AP graph, the femoral neck-shaft angle, the distance between the apex of posterior superior iliac spine (PSIS) and trochanter major (TM) (PSIS-TM), the distance between the apex of PSIS and ischial tuberosity (IT) (PSIS-IT), the distance between the apex of TM and IT (TM-IT), the shortest distance between the sacrum and TM (Sacrum-TM), subpubic angle were measured blindly without knowing the diagnosis and the findings were compared statistically.