Kan kültürlerinin kan dolaşımı enfeksiyonlarının oluşumundaki risk faktörleri ve antibiyotik direnci açısından retrospektif değerlendirilmesi
Risk factors of bloodstream infection in blood cultures and retrospective evaluation of blood cultures in terms of antibiotic resistance
- Tez No: 628056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, kan dolaşımı enfeksiyonlarının mikrobiyolojisinin, gelişiminde rol alan risk faktörlerinin, komorbiditelerin ve girişimsel faktörlerin ortaya konulması ve bu faktörlerin dirençli bakterilerle oluşan enfeksiyonlarla ilişkisinin araştırılmasıdır. Ayrıca ampirik tedavi uygunluğunun mortaliteye etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 15.05.2017-15.11.2017 arası altı aylık dönemde hastanemizde yatmış veya ayaktan tedavi almış olan, kan kültüründe üreme sonucu kan dolaşımı enfeksiyonu kabul edilen toplam 222 erişkin hasta dahil edilmiştir. 222 hastada 232 etken saptanmış, antibiyotik duyarlılık testi uygulanmıştır. Tüm hastaların demografik ve klinik özellikleri, enfeksiyon odağı, antibiyotik tedavisi ve hastane içi mortalite durumu hasta dosyalarından kaydedilmiştir. Genişletilmiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üreten, karbapenem direnci (KD), metisilin veya vankomisin direncinden en az birini gösteren bakteriler, dirençli bakteri grubu olarak belirlenmiştir. Ampirik antibiyotik tedavi uygunluğu kan kültüründe izole edilen etkenin in vitro duyarlılık test sonucuna göre değerlendirilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 64±19,3, ortanca değer 67(49,7-80) olarak saptandı. Hastaların %47,3 kadın , %52,7 erkekti. En sık görülen mikroorganizmalar sırasıyla; gram negatif bakteriler (%59,4), gram pozitif bakteriler (%36,9), Candida türleri (%2,2) ve anaerop bakterilerdi (%1,35). En fazla dirençli bakteri yoğun bakım ünitesinde (%64) izole edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the microbiology of bloodstream infections, the risk factors involved in the development, comorbidities, interventional factors and the association of these factors with resistant bacterial infections. In addition, the effect of appropriateness of empirical treatment on mortality is examined. 222 individual patients who were treated in in-patient or out-patient clinics in our hospital were enrolled in study between May 2017 and November 2017. 232 agents were isolated from 222 patients and tested for antimicrobial susceptibility. The demographic and clinical characteristics, type of infection, antimicrobial treatment and in-hospital mortality of all patients were recorded from patient files. Bacteria showing at least one of these resistance; Bacteria having at least one of the following resistance markers, Extended spectrum beta-lactamase (ESBL), carbapenem resistance (CR), methicillin or vancomycin resistance, were included in the resistant bacteria group. Appropriateness of empirical antibiotic therapy was defined according to in vitro susceptibility test results of the each strain isolated from the blood culture. The mean age was 64±19 years, the median value was 67(49,7-80). 47,3% of the patients were female and 52,7% were male. The most common microorganisms were; gram negative (59.4%), gram positive (36.9%), Candida species (2.2%) and anaerobic bacteria (1.35%). Resistant group was mostly isolated in intensive care unit (64%).