Türkiye mobilya imalat sektörünün finansal analizi; Altman Z skor modeli ve oran analizi yöntemi uygulaması
Financial analysis of turkey furniture manufacturing sector; Altman Z score model and ratio analysis method
- Tez No: 628058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SULHİ ESKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Mobilya imalat sektörü Türkiye'nin önde gelen, en köklü üretim sektörlerinden biridir. İhracatçı sektör olmasının yanında yarattığı istihdam ile ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Sektör daha çok küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluştuğundan finansman olanakları ölçekler sebebiyle farklıdır. Mobilya imalat sanayi sektörünün en önemli sorunlarından biri de finansal yapılarının yeterli seviyede olmamasıdır. Çalışmanın amacı; Türkiye'de mobilya imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin finansal başarı veya başarısızlığını tespit etmektir. Çalışmanın yöntemi; literatür taraması, finansal analiz tekniklerinden oran analizi ile Altman Z skor modelinin uygulanmasıdır. Çalışmada Türkiye mobilya imalat sektörünün önde gelen; 2'si borsada işlem gören ve 3'ü ise sermayesi 1 milyon TL üstü olan 5 mobilya imalat işletmesinin 2012-2016 yılları arasındaki finansal başarı veya başarsızlığının tespiti yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye mobilya imalat sektöründeki işletmelerin genel olarak iflas riski taşımadığı ancak yıllar itibariyle iflas riskine yaklaştığı, sektörün önde gelen ve halka açık olan 2 işletmesinin ise yüksek iflas riski taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Furniture manufacturing is one of most established production and outstanding sectors of Turkey. Besides being an exporting sector, it also contributes to the economy of the country with the employement it creates. Furniture manufacturing sector is area consists of mostly medium and small company. Sector financing possibilities are different due to scales. One of the most important problems in furniture manufacturing sector is the fact that financial structures are not strong enough. Purpose of the study to detect financial success or failures of the companies operating in the sector. Methods applied in the study are literature search, ratio analysis as one of financial analysis techniques and Altman Z score model. In this study analysis methods, covering the period between 2012-2016, detection of financial success or failures of the 5 major companies in furniture manifacturing sector- 2 are publicly held companies and 3 are with capital of more than 1 million Turkish Lira- is completed. As a result of the study, it is reached to conclusion that the companies in the Turkey furniture manufacturing sector have no risk of bankruptcy in general but have been approaching bankruptcy risk year by year, 2 leading companies in the sector which are publicly held have a high risk of bankruptcy.