Kısasü'l-Enbiya'da çok anlamlılık
Polysemy in Kısasü'l-Enbiya
  1. Tez No: 628065
  2. Yazar: ASLI ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ḳıṣaṣü'l-Enbiyā'da kullanılan isim ve fiiller çok anlamlılık ve yapı bakımından incelenmiştir. Eserde çok anlamlı fiillerin ve isimlerin tespitinde öncelikle dizin taranmıştır. Dizindeki çok anlamlı olarak verilen sözcüklerin dışında metin incelenirken dizindeki anlamı verilmeyen birçok sözcükle karşılaşıldığı gibi, sözcüğün dizinde verilen anlamı dışında farklı anlamlar da yüklendiği görülmüştür. Çok anlamlı olarak tespit edilen isimler ve fiiller, etimolojik olarak incelenmiş olup sözcüğün hemen yanında parantez içerisinde gösterilmiştir. Sözcüklerin metinde geçtiği yerler de örneklendirilmiştir. Çok anlamlı olarak toplamda yüz yetmiş fiil tespit edilmiş olup bu fiillerin yetmişi basit yapılı, yüz üçü türemiş yapılıdır. İsim olarak doksan üç tane çok anlamlı sözcük tespit edilmiştir. Bunların kırk beşi basit yapıda diğerleri türemiştir.
Özet (Çeviri)
The nouns and verbs used in Ḳıṣaṣü'l-Enbiyā were examined in terms of very meaningfulness and structure. Firstly, the index was searched for the identification of very meaningful verbs and nouns in the work. While examining the text other than the words given in the index in a very meaningful way, it was seen that many words that were not given meaning in the index were loaded with different meanings besides the meaning of the word in the index. The nouns and verbs that have been found to be very meaningful are examined etymologically and are shown in parentheses right next to the word. The places where the words appear in the text are also exemplified. Very meaningfully, a total of one hundred and seventy verbs have been identified, and seventy of these verbs are simple and one hundred and three derived. Ninety-three very meaningful words were identified as the name. Forty-five of them are derived from simple structures.