İnsan P53 tümör süpresör proteini ile insan aprataksin, SACM1L ve METAP1 proteinleri arasındaki protein-protein etkileşimlerinin ortaya çıkartılması
Elucidation of protein-protein interactions between human P53 tumor suppressor and the human aprataxin, SACM1L and METAP1 proteins
- Tez No: 628064
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: p53 transkripsiyon faktörü; hücre döngüsünün durması, DNA onarımı ve apoptoz gibi birçok biyolojik fonksiyonlarda görev almaktadır. p53 aktivitesi, post-translasyonel modifikasyonlar dahil birçok faktör tarafından düzenlenir. Daha önce yapılan ön çalışmada, heterolog maya sistemindeki insan p53 aktivitesini düzenleyen antioksidan genlerin bulunması için antioksidan genleri bulunmayan 109 farklı mutant taranmıştır. Bu tarama kapsamında üç tanesinin (Δhnt3, Δsac1 ve Δmap1), yabanıl tip hücrelere kıyasla daha düşük p53 aktivitesi gösterildiği bulunmuştur. Bu genlerin insan homologlarının (APTX, SACM1L ve METAP1) p53 regülasyonunda rol oynamaları muhtemeldir. Tez çalışması dahilinde p53 ile insan APTX, SACM1L ve METAP1 proteinleri arasındaki protein-protein etkileşimlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: p53 ve hedef proteinler arasındaki protein-protein etkileşimlerini incelemek için maya ve insan hücre kültür modelleri kullanılmıştır. Maya ikili hibrit sistemi ve Co-IP tekniklerinden faydalanılarak protein-protein etkileşimlerinin analizleri yapılmıştır. Bulgular: Maya ikili hibrit ile ilgili deneylerde protein interaksiyonlarının belirlenebilmesi için LacZ raportör geninden faydalanılarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: : The p53 transcription factor is involved in many biological functions such as cell cycle arrest, DNA repair, and apoptosis. P53 activity is regulated by many factors, including post translational modifications. In a preliminary study, 109 different yeast mutants without antioxidant genes were screened to find antioxidant genes that regulate human p53 activity in the heterologous yeast system. Within the scope of this screening, three of them (Δhnt3, Δsac1 and Δmap1) were found to have lower p53 activity compared to wild type cells. Human homologs of these genes (APTX, SACM1L and METAP1) are likely to play a role in the p53 regulation. The aim of this thesis is to determine the protein-protein interactions between p53 and human Aprataxin, SACM1L and METAP1 proteins. Material and Method: Yeast and human cell culture models were used to study protein protein interactions between p53 and target proteins. Yeast two hybrid system and Co-IP techniques were used to analyze protein-protein interactions. Results: In assays on yeast two hybrid, analyzes were made using the LacZ reporter gene to determine protein interactions.