Sürtünme karıştırma yöntemi ile kaynak edilen 5083 alüminyum alaşımında kaynak parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of welding parameters in 5083 aluminum alloywelded by friction stir welding
- Tez No: 628089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, 5mm kalınlığında 5083 - H111 alüminyum alaşımı levhalar kullanılmıştır. Bağlantıların mekanik ve mikro yapısal özelliklerini incelemek amacıyla, alüminyum alaşımı levhalar, sürtünme karıştırma kaynağı yöntemi ile üç takım devir ( 600, 1200, 1600) ve üç kaynak hızı ( 50, 100, 200) ile birleştirilmiştir. Kaynak işlemi, hammaddesi plastik kalıp çeliği olan 2738 'den imal edilen takımla yapılmıştır. Birleştirme işlemleri bilgisayar destekli üniversal freze tezgahında (CNC) yapılmıştır. Kaynak parametre optimizasyonunda TAGUCHI yöntemi kullanılmıştır. Kaynak kalitesi, iç yapı incelemesi, mikro sertlik ölçümleri ve çekme deneyleri yapılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 5083 - H111 aluminum alloy sheets of 5mm thickness were used. In order to examine the mechanical and microstructural properties of the joints, aluminum alloy plates were combined by friction mixing welding method with three sets of revolutions (600, 1200, 1600) and three welding speeds (50, 100, 200). The welding process was made with a tool made from 2738 whose raw material is plastic mold steel. The joining operations were performed on a Computer Numerical Control (CNC) mechine. TAGUCHI method was used for source parameter optimization. Weld quality was determined by internal structure examination, micro hardness measurements and tensile tests.