Opioid kullanım bozukluğu olan bireylerde, bilgisayar destekli bilişsel iyileştirme yönteminin klinik ve bilişsel etkileri: Prospektif randomize kontrollü bir çalışma
Clinical and cognitive effects of computer assisted cognitive remediation method in individuals with opioid use disorder: A prospective randomized controlled trial
  1. Tez No: 628088
  2. Yazar: NİHAL TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE YAZICI GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve amaç: Madde kullanım bozukluklarında bilişsel alanlarındaki yetersizlikler bireysel ve toplumsal sorunlar yaşanmasına neden olmakla birlikte tedavi etkinliğini de belirleyen önemli bir problemdir. Bilişsel iyileştirmenin nöropsikiyatrik pek çok hastalıkta yararlılığı gösterilmiştir. Bağımlılık alanında da yeni tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Relapslarla giden ve yeterince uzun remisyon süreleri sağlanamadığı bilinen opioid kullanım bozukluğunda bilgisayar destekli bilişsel iyileştirme uygulamalarının maddeden uzak kalma süresi, tedavi motivasyonu, dürtüsellik ve aşerme üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, Nisan 2019- Mayıs 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüştür. AMATEM Kliniğine başvuran, dahil etme kriterlerine uygun ve araştırmaya katılmayı kabul eden Opioid kullanım bozukluğu olan ve buprenorfin+nalokson tedavisi ile takip edilen 60 hasta alınmıştır. Tedaviden ayrılan hastalar sonrası kalan 54 hasta randomizasyonla tedavi gruplarına dağıtılmıştır. Tüm hastalara başlangıçta ölçek ve değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma grubu hastalarına standart tedaviye ek olarak haftada 3-4 kez, 4 hafta boyunca toplamda 12 seans bireysel ve her seansta 8 farklı egzersizin uygulandığı bilgisayar destekli bilişsel iyileştirme yapılmış, kontrol grubu hastalara ise yalnızca standart tedavi uygulanmıştır. Başlangıçtaki 48 hastadan 1 aylık takip süresi sonunda kalan 41 hastanın tedavi motivasyonu, aşerme, bağımlılık şiddeti, hastalık şiddeti, özbildirimsel ve davranışsal dürtüsellik değerleri yeniden ölçülmüştür. 3 ay sonunda ise hastalara ulaşılarak remisyon durumları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızın birincil sonuçlarına göre; 1 ay tedavi devamlılığı olan hastaların 3 aylık takibinin sonunda; çalışma grubunda 17 (%89,5) kişide remisyon, 2 (%10,5) kişide relaps varken; kontrol grubunda 7 (%31,8) kişide remisyon, 15 (%68,2)kişide relaps saptanmıştır. İkincil sonuçlarımıza göre ise; bilişsel iyileştirme uygulanan çalışma grubu hastalarında madde isteği (aşerme) ve bağımlılık şiddetinin azaldığı, özbildirimsel ve davranışsal dürtüsellik değerlerinde belirgin azalmanın olduğu ve tedavi yanıtında iyileşmenin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda buprenorfin+nalokson tedavisine ek olarak uygulanan bilgisayar destekli bilişsel iyileştirme yönteminin opioid kullanım bozukluğu olan bireylerde tedavi yanıtını iyileştirdiği, remisyonu artırdığı, klinik ve bilişsel açıdan olumlu etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Bu sonuç, bağımlılık alanında bilişsel iyileştirme uygulamalarının tedavi programlarına eklenebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Substance use disorders are associated with significant cognitive impairments and these impairments can cause many individual or social problems besides poor treatment outcomes. Recently, cognitive remediation has been shown to be effective in so many neuropsychiatric disorders. Addiction,still maintains its importance for society, is a kind of relapsing-remitting disorder and causes so many individual and social problems .In this study, it is aimed to evaluate the effects of computer-assisted cognitive remediation method on retention from drugs, treatment motivation, impulsivity and craving in opioid use disorder. Method: This research was carried out between April 2019 and May 2020 in the University of Health Sciences Erenkoy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital. 60 patients aplied to the AMATEM Clinic, accepted to participate to the study , defined as opioid use disorder and given the buprenorfine and naloxone combination treatment were included in it. Several patients left the study iniatially. Then, 54 patients were randomly assigned to recieve treatment as usual (TAU) or additional cognitive remediation methods. The intervention group completed four weeks and 3 to 4 sessions per week, totally 12 sessions, indivudially and 8 different egzersizes applied.whereas the control group received TAU only. Of the initial 48 patients, 41 patients remained at the end of the first follow-up period. Initially and at the end of the first month, treatment motivation, impulsivity ,delay discounting, craving, addiction severity and disease severity scores measured. After 3 months patients were contacted and their remission status was evaluated. Results: To the primer outcomes of our study: at the end of the 3-month follow-up of patients with 1-month treatment continiuty; in the study group, 17 (89.5%) people had remission and 2 (10.5%) people had relapse; In the control group, 7 (31.8%) individuals had remission and 15 (68.2%) relapses. According to the secondary outcomes of the study; It was determined that craving and addiction severity decreased, there was a significant decrease in self-reported and behavioral impulsivity values, and the improvement in treatment response was higher in the study group patients who underwent cognitive remediation. Discussion and Conclusion: In our study, it was shown that computer-assisted cognitive remediation method applied in addition to buprenorphine / naloxone treatment improves treatment response, increases remission, and has positive clinical and cognitive effects in individuals with opioid use disorder. This result suggests that cognitive remediation practices can be added to treatment programs in addiction.