Nötropenik hastalarda presepsin düzeyi ile bakteriyel enfeksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of bacterial infection with presepsin level at neutropenic patients
  1. Tez No: 628090
  2. Yazar: MERVE GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş: Nötropeni, özellikle kanser hastalarında kemoterapi komplikasyonu olarak görülen, hastanın enfekte olması halinde hayatı tehdit eden bir durumdur. Enfeksiyonun erken dönemde tedavi edilmesi mortalite üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu çalışmadaki amacımız, kemoterapi sonrası nötropenik olan hastalarda, bakteriyel enfeksiyonun erken tanınması açısından presepsinin kullanılabilirliğini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 25 nötropenik hastada presepsin, eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), CRP (C-reactif protein) ve prokalsitonin ölçülmüş, kültür pozitif olanlar ve negatif olanlar, ateşi olanlar ve olmayanlar olarak karşılaştırma yapılmıştır. Ayrıca presepsin ve CRP değerleri 22 kişi olan kontrol grubuyla da karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Neutropenia, especially seen after chemotherapy at cancer patients, is a situation threatens life when the patient is infected. Treating infection at early stages has great effect on mortality. Our aim in this study is to investigate the usability of presepsin for early recognation of bacterial infection at neutropenia after chemotherapy.