Çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan hastalardan çıkarılan santral venöz kateter kültür sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of central venous catheter culture results from patients hospitalized in the pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 628095
  2. Yazar: TUNA ERCAN SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUTANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastanemizin Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde (ÇYBÜ) yatan ve santral venöz kateteri çıkarılan hastalarda kateter ucu kültürlerindeki üreme durumunun ve en sık üreyen mikroorganizmaların saptanması, santral venöz kateter ilişkili kan akımı enfeksiyonlarının ve kateterlerdeki bakteriyel kolonizasyonun değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma ÇYBÜ'de yatmakta olan ve santral venöz kateteri çeşitli sebepler ile çıkartılan hastalarda santral venöz kateterlerde üreme ve kolonizasyon durumu ile üreyen mikroorganizmaları göstermek amacıyla prospektif dizaynda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÇYBÜ'de yapıldı. Şubat 2019 ile Şubat 2020 arası bir yıl süreyle hastanemizin ÇYBÜ'de yatmış olan 1 ay-18 yaş arası hastalardan çıkarılan santral venöz kateterler içerisinden önceden belirlediğimiz kriterlere uygun olanları çalışmamıza dahil ettik. Hastanın takip ve tedavi gereksinimleri nedeniyle (enfeksiyon şüphesi, taburculuk öncesi, anormal parametrelerin kontrolü vb.) alınmış olan tam kan ve c-reaktif protein tetkik sonuçları da değerlendirildi. Santral venöz kateteri çekilen hastaların yatış tanısı, ÇYBÜ'de yattığı gün sayısı, kateter takılma sebebi, kateterin kaldığı gün sayısı, kullandığı antibiyotikler gibi gerekli bilgileri olgu rapor formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda değerlendirilen 107 hastanın yaş ortanca değer 18 (7-44) ay idi. Hastaların 51'i (%48) erkek 56'sı (%52) kız idi. Çalışmamıza dahil ettiğimiz hastalardan alınan kateter örneklerinin kültür sonuçlarını değerlendirdiğimizde 49 (%46) örneğin sonucunda üreme olduğu, 58 (%54) kültür sonucunda ise üreme olmadığı görüldü. Hastaların kateter kültürlerinde üreme olan 49 hastadan, 17 hasta (%35) kateter ilişkili kan akımı enfeksiyonu (KİKDE) olarak diğer 32 hasta ise (%65) kolonizasyon olarak değerlendirildi. Üreme olan kateter kültürlerinde en sık üreyen mikroorganizma 19 (%40) kültür sonucuyla Staphyloccus epidermidis olduğu belirlendi. Sonuç: Hastanemizin ÇYBÜ'de yatan ve çalışmamızda değerlendirilen 107 hastanın santral venöz kateter kültürlerinin 49'unda (%46) üreme olduğu ve en sık üreyen mikroorganizmanın Staphyloccus epidermidis (%40) olduğu ortaya konulmuş oldu. Çalışmamızın hastanemizdeki ÇYBÜ'ne yatmış ve santral venöz kateter takılmış hastalardaki KİKDE ve kolonizasyon durumunu göstermesi bakımından literatüre katkı sunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the reproductive status and the most common microorganisms in th catheter tip cultures in patients hospitalized in the Pediatric Intensive Care Unit (PICU) of our hospital whose central venous catheters were removed and to evaluate the central venous catheter related bloodstream infections and bacterial colonization in the catheters. Materials and methods: This study was carried out in a prospective design at the Saglik Bilimleri University Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital PICU in order to demonstrate the reproductive and colonization status of the central venous catheters and reproductive microorganisms in patients hospitalized in PICU whose catheters were removed before for various reasons. We included those that comply with the criteria we previosuly determined among the central venous catheters removed the patients between 1 month and 18 years old who were hospitalized in our hospital's PICU for one year between February 2019 and February 2020. Whole blood and c-reactive protein test results, which were taken due to the patients' follow-up and treatment needs (suspected of infection, before discharge, control of abnormal parameters, etc.) were also evaluated. Necessary information such as central venous catheter documents,number of days they stayed in PICU, reason for catheter insertion, number of the days the catheter remained, antibiotics used were recorded in the case report form. Results: The median age of the patients included in our study was 18 (7-44) months. Of the patients, 51 (%48) was boys and 56 (%52) was girls. When we evaluated the culture results of the catheter samples taken from the patients we included in our study, it was seen that there was reproduction as a result of 49 (%46) samples and no reproduction as a result of 58 (%54) cultures. Of the 49 patients with reproductive cultures, 17 patients (%35) were evaluated as catheter related bloodstream infection (CRBSİ) and the other 32 patients were evaluated as colonization. Staphyloccus epidermidis was found to be the most common microorganism growing in reproductive catheter cultures with 19 (%40) culture results. Conclusion: It was revealed that 107 patients hospitalized in PICU of our hospital and evaluated in our study had reproduction in 49 (%46) of central venous catheter cultures and the most common microorganism was Staphyloccus epidermidis (%40). We think that our study will contribute to the literature in term of showing the status of CRBSİ and colonization in patients hospitalized in PICU of our hospital and who had central venous catheter.