Voleybolda 2x2 3x3 ve 4x4 tam saha oyunlarına verilen fizyolojik cevaplar ve teknik analiz sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of physiological responses and technical actions in 2x2 3x3 and 4x4 full-court games in volleyball players
- Tez No: 628098
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma genç kadın voleybolcularda, 2x2, 3x3 ve 4x4 tam oyunlarına verilen fizyolojik cevapları ve uygulanan teknik hareketleri yapılış sıklığını karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 24 genç kadın voleybolcu (yaş 16,4 ± 0,6 yıl, boy uzunluğu 167,9 ± 6,4 cm, vücut ağırlığı 58,3 ± 7,6 kg, antrenman yaşı 5,1 ± 1,9 yıl) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan sporculara boy uzunluğu, vücut ağırlığı ölçümleri ve yo-yo aralikli toparlanma testi (seviye 1) uygulandiktan sonra rasgele sira ile 2x2, 3x3 ve 4x4 tam saha oyunlari oynatılmıştır. Oyunlar sırasında oyuncuların kalp atım hızı değerleri ölçülmüştür ve ardından oyunların setleri bitiminde algılanan zorluk derecesi ve laktik asit cevapları ölçülmüştür. Oyun sırasında yapılan kamera kayıtları daha sonra tek bir kişi tarafından izlenerek teknik analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study wastoin vestigate the physiological responses and technical actions in 2x2, 3x3 and 4x4 full court games in young female volleyball players. Twenty-four young female volleyball players (age16.4 ± 0.6; height 167.9 ± 6.4 cm; body mass 58.3 ± 7.6 kg; training experiences 5.1 ± 1.9 years) participated in this study voluntarily. On the first day, anthropometric measurements (heightand body mass) were taken foreach player; this was followed by the YoYo intermittent recovery test level 1 for the subjects. Then, full court 2x2, 3x3 and 4x4 games were organized in random order with 2-day intervals. The study results demons trated that the full court 2x2 games were significantly higher than full court 3x3 and 4x4 games in terms of HR, %HRmax, RPE responses and higher technical actions. The results of this study suggest that coaches and sport sciences to achieve a greater physiological responses and to increase the frequency of technical actions should played full court 2x2 games in female young volleyball players.