Voleybolun 12-16 yaş grubu kız çocuklarında lateralizasyona etkisinin incelenmesi
The effect of volleyball on lateralization in 12-16 years old girls
- Tez No: 880604
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Birçok farklı spor branşında faaliyet gösteren sporcuların motor performans düzeyleri, sporcuların sahip olukları yetenekler doğrultusunda tercih ettikleri spor dalına bağlı olarak önemli ölçüde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu çeşitlilik, sporcuların sahip oldukları beceri ve yeteneklerin spesifik niteliklere göre değişebilmektedir. Dolayısıyla, sporcuların performans düzeylerini değerlendirmek ve aynı yaş aralığındaki spor yapmayan bireylerle karşılaştırmak, bir spor dalının bireyler üzerindeki etkilerini anlamak ve araştırmak açısından son derece kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, gerçekleştirilen bu araştırma kapsamında, 12-16 yaş arasındaki kız çocuklarından oluşan bir voleybolcu grubu ile aynı yaş grubundaki sedanter (spor yapmayan) bireylerin motor performansları, propriosepsiyona dayalı uzanma hareketi sırasında incelenmiştir. Bu test, katılımcıların vücutlarındaki proprioseptif algı ve motor performans seviyelerini ölçmeyi amaçlamıştır. Bu karşılaştırmada aynı zamanda sağ-sol el performansları (lateralizasyon) da incelenmiştir. Araştırmaya katılan 30 kız voleybolcu ile 30 sedanter kıza ait motor performans ölçümleri, hem grup hem de el düzeyi açısından dikkate alınarak yapılan karşılaştırmalı bir analize tabi tutulmuştur. İstatistiksel olarak, doğruluk, doğrusallık, reaksiyon zamanı ve hız gibi motor performans parametreleri değerlendirilmiştir. Grup ve el düzeyi olacak şekilde 2x2 karışık model ANOVA 2 grup (sedanter x voleybol) x 2 el (sağ x sol) olarak istatistiksel analiz yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, voleybolcu grubunun reaksiyon zamanı ve doğrusallık açısından sedanter gruba kıyasla daha iyi bir performans sergilediğini göstermiştir. Bu sonuçlar, 12-16 yaş aralığındaki voleybolcuların motor beceri parametrelerinde sedanter bireylere göre belirgin bir artış gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu durum, sporun ve voleybolun özel içerikleriyle birlikte göz önüne alınarak detaylı bir şekilde ele alınmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In many different sports, the motor performance levels of athletes can vary significantly based on the preferences of athletes for a particular sport, depending on the skills they possess. This diversity indicates that the athletes' skills and abilities can vary according to specific qualities. Therefore, evaluating athletes' performance levels and comparing them with non-athletes of the same age group is crucial for understanding and researching the effects of a sport on individuals. In this context, within the scope of this research, the motor performances of a group of female volleyball players aged 12-16 were compared with sedentary (non-athlete) individuals of the same age group during a proprioception-based reaching movement. This test aimed to measure participants' proprioceptive perception and motor performance levels. In this comparison, right-left arm performances (lateralization) were also examined. Motor performance measurements of 30 female volleyball players and 30 sedentary females were subjected to a comparative analysis considering both group and arms. Motor performance parameters such as accuracy, linearity, reaction time, and speed were statistically evaluated. A 2 groups (sedentary x volleyball) x 2 arms (right x left) mixed-model ANOVA was used as the statistical analysis method. The findings indicated that the volleyball players performed better than the sedentary group in terms of reaction time and linearity. These results demonstrate a significant increase in motor performance parameters in volleyball players aged 12-16 compared to sedentary individuals. This was discussed in detail, taking into account the specific contents of sports and volleyball. This study is derived from Emre Burak Gürlek's master's thesis.