Yoksul kadınların aile yılmazlık ve algılanan sosyal destek düzeylerinin incelenmesi: Merzifon örneği
The examination of family resilience and perceived of the social support levels of indigent women: Merzifon case
- Tez No: 628104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNÜNUR ASLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada yoksul kadınların aile yılmazlık ve algılanan sosyal destek düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Merzifon Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından SED hizmeti sunulan 93 kadın oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ile Aile Yılmazlık Ölçeği (Kaner ve Bayraklı, 2010) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (Eker vd 2001) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde kadınların aile yılmazlık ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasında olumlu yönde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca incelenen değişkenler ile Aile Yılmazlık Ölçeği ve alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, katılımcıların yaşı, gelir durumu, çocukların bakımını üstlenen kişi ile kendilerine destek olduğunu düşündükleri kişilere ve kurumlara göre Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda yoksul kadınların aile yılmazlık düzeylerinin arttırılması için gelir durumlarının iyileştirilmesi, çocuk bakımında desteklenmesi, sosyal destek sistemlerinin ve sosyal destek algılarının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this project, aims at examining the perceived of the social support and family resilience levels of the indigent women. The sample of the study consisted of 93 women who are provied with SED by Merzifon Socail Work Management. İn this project, Personel İnformation Platform, Family Resilience Scale (Kaner and Bayraklı, 2010) and Multi-Dimensional Scale of Perceived Social Support (Eker vd 2001) are used as data collection tool. The data that is gained, is analyzed by SPSS. İn the analysis that are done, it is concluded that there is a positive relationship between women's family resilience and perceived social support level. In addition, there was no significant difference between the variables examined and the Family Resilience Scale and its sub-dimensions, and there is also a significant relationship between the participants's ages, incomes, the person who takes cera of their children and the people that they think support them, the Multi-Dimensional Scale of Perceived Social Support and its sub-dimensions. As the conclusion of this project, it's recommended that in order to enhance the family resilience of indigent women, their income should be raised, their children need to be taken care of, their social support system and social support perception should be enlarged.