Öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleği yenilenmiş genel yeterlik alanlarına ilişkin inançları
Pre-service teachers beliefs about renewed general competence areas of teaching profession
- Tez No: 628105
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının 2017 yılında yenilenen öğretmenlik mesleği genel yeterlik alanları çerçevesinde inanç düzeylerini belirlemektir. Çalışmada betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2018-2019 eğitim öğretim yılının güz döneminde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi'nde 4. sınıfta öğrenim gören 455 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Çalışmanın verileri Akbaş (2018) tarafından oluşturulan“Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri”isimli ölçek yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde değerleri kapsamında analiz edilerek yorumlanmıştır. Ayrıca bazı durumlarda çoklu varyans analizi (MANOVA) ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının kendilerini alan bilgisi, alan bilgisi eğitimi, mevzuat bilgisi, eğitim-öğretimi planlama, öğrenme ortamları oluşturma, öğretme ve öğrenme sürecini yönetme, ölçme ve değerlendirme yeterlik alanlarında“Oldukça Yeterli”; milli, manevi ve evrensel değerler, öğrenciye yaklaşım, iletişim ve iş birliği, kişisel ve mesleki gelişim yeterlik alanlarında ise“Çok Yeterli”gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının yenilenmiş öğretmenlik mesleği genel yeterliklerine ilişkin puan ortalamalarında cinsiyet ve mezun olunan lise türüne göre anlamlı farklılık bulunmaması ile branş ve başarı düzeylerine göre anlamlı farklılık bulunması, araştırmanın diğer sonuçlarıdır. Araştırmanın sonuçlarına ilişkin olarak; öğretmen adaylarının kendilerini“Oldukça Yeterli”gördükleri alanlara yönelik öğretmen yetiştirme programlarına ağırlık verilmesi ve yeterlik inançlarını arttırmaya yönelik eğitim fakültelerindeki öğretim yöntem ve teknikleri, özel öğretim yöntemleri, öğretmenlik uygulaması gibi derslerin sayısının arttırılması önerisi sunulabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the belief levels of prospective teachers within the framework of the general competence areas of the teaching profession, which was renewed in 2017. The descriptive research model was used in the study. The research was carried out with 455 pre-service teachers studying in the 4th grade at Zonguldak Bülent Ecevit University Ereğli Education Faculty during the fall semester of the 2018-2019 academic year. The data of the study were collected through the scale named“General Competencies of Teaching Profession”created by Akbaş (2018). The data obtained were analyzed and interpreted within the scope of arithmetic mean, standard deviation, frequency and percentage values. Also, in some cases, multiple variance analysis (MANOVA) and one way variance analysis (ANOVA) have been applied. According to the results of the research,“Highly Adequate”in the competence areas of teacher candidates in the fields of field knowledge, field knowledge education, legislation knowledge, planning education and training, creating learning environments, managing the teaching and learning process, measuring and evaluating; It is concluded that they see“Very Adequate”in the fields of national, spiritual and universal values, student approach, communication and cooperation, and personal and professional development competence. In addition, the fact that there is no significant difference in pre-service teachers' general qualifications regarding the renewed teaching profession according to gender and high school type graduated, and that there is a significant difference according to their branch and success levels are other results of the research. Regarding the results of the research; Proposals to increase the number of lessons such as teaching methods and techniques, special teaching methods, and teaching practice in the education faculties to increase the competence beliefs and to focus on teacher training programs for the areas where teacher candidates see themselves as“Highly Adequate”.