Türkiye'de belediye hizmetlerinin finansmanına katkı açısından gönüllü itfaiyecilik
Voluntary firefighting in terms of contribution to the financing of municipality services in Turkey
- Tez No: 628107
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Public Administration, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Afet yönetiminin önemli bir paydaşı olan gönüllü itfaiyecilik uygulamalarının, Türkiye'de mahiyeti belirlenerek, afet öncesi-sırası ve sonrasında ne gibi katkılar sağladığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Ülkemizin kalkınmasında ve dirençli bir toplum haline gelmemizde önemli bir rol oynayan, afetler gibi olağandışı durumlarda toplumun direncine, mukavemetine ve rehabilitasyonuna önemli katkılar sağlayan geçmişi Osmanlı Tulumbacılarına dayanan uygulamanın, ülkemiz genelinde yaygınlaşabilmesi, yöntem ve stratejilerin belirlenerek geliştirilmesi için araştırmamız önem arz etmektedir. Araştırmamız belediye itfaiye teşkilatları bünyesinde oluşturulan gönüllü itfaiyecilik uygulamalarına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Belediye hizmetlerinin finansmanı çerçevesinde, gönüllü itfaiyecilik uygulamalarının ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağladığı izah edilmeye çalışılmıştır. Ülkemizde ki gönüllü itfaiyecilik uygulamalarının değerlendirilebilmesi için, gönüllü itfaiyecilik uygulamalarında öncü olduğu bilinen Kocaeli ve İstanbul illeri başta olmak üzere, toplamda üç büyükşehir belediyesinin itfaiye teşkilatı yetkilileri ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Mülakata katılan üç kurumun yetkilisinden, Türkiye'de belediyeler bünyesinde teşkil edilen gönüllü itfaiyecilik uygulamalarına yönelik değerlendirme yapmaları, bu uygulamanın ülkemize, belediyelere ne gibi katkılar sağladığı ve gönüllü katılımın gerek teşvik edilmesi gerekse de bu uygulamanın yaygınlaştırılabilmesi için neler yapılması gerektiği hususunda 10 soru yöneltilmiştir. Bu araştırmayla, ülkemizde uygulanan gönüllü itfaiyecilik uygulamalarının belediye hizmetlerine doğrudan ve dolaylı katkılarının bulunduğu belirlenmiştir. Gönüllü katılımcıların afetlerin, hazırlık, müdahale, iyileştirme ve zarar azaltma gibi tüm safhalarında üstlendikleri etkili misyonlar sebebiyle toplumumuza maddi ve manevi olarak pek çok katkı sağladığı belirlenmiş, Türkiye'de ki gönüllü itfaiyecilik uygulamalarının henüz olması gereken düzeyde yaygınlaşamadığı tespit edilmiştir. Bu uygulamanın ülke çapında yaygınlaşması ve gönüllü katılımın arttırılmasına yönelik önerilere, sonuç ve öneriler bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining their nature in Turkey, it was tried to determine what kind of contributions voluntary firefighting practices, which are an important stakeholder of disaster manegement, make prior to any disaster, during it and after it. Our research is important for determining and developing methods and strategies for the development of the practice based on the past Ottoman Fire Brigade, which plays an important role in the development of our country and to become a resilient society, which contributes significantly to the resistance, strength and rehabilitation of the society in extraordinary situations such as disasters. Our research was carried out for voluntary firefighting practices created within the municipal fire brigades. Within the framework of the financing of municipal services, it has been tried to explain how voluntary firefighting practices contributed to the national economy. In order to evaluate the volunteer firefighting practices in our country, in-depth interviews were made with the fire brigade officials of three metropolitan municipalities in total, especially the provinces of Kocaeli and Istanbul, which are known to be pioneers in volunteer firefighting practices. Officials from the three institutions participating in the interview were asked to make evaluations for volunteer firefighting applications which have been formed within the municipalities in Turkey, and 10 questions were asked about how this practice contributed to our country and municipalities and what should be done to encourage voluntary participation and to spread this practice. With this research, it has been determined that voluntary firefighting practices implemented in our country have direct and indirect contributions to municipal services. It was determined that voluntary participants make many material and moral contributions to our society due to effective missions they undertake at all stages of disasters such as preparation, response, recovery and mitigation of damages, and that the voluntary firefighting practices in Turkey have not yet reached the required level. Suggestions for the widespread use of this practice and increasing voluntary participation are included in the results and recommendations section.