İş sözleşmesinin feshinde geçerli sebep olarak performans düşüklüğü
Underperformance as a valid cause for the termination of the employment
- Tez No: 628116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN BİRBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tezin konusu İş Sözleşmesinin Feshinde Geçerli Sebep Olarak Performans Düşüklüğü'dür. Bu doğrultuda inceleme üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, performans ve verimlilik kavramları açıklanmış, çeşitli performans değerlendirme yöntemleri ve performans değerlendirmesinde yapılan hatalar ve performans değerlendirmesinin kullanım alanları incelenmiştir. İkinci bölümde, performansının düşüklüğü ve buna ölçüt olan objektif ve sübjektif kriterlerden bahsedilmiş, bu kriterlerin Yüksek Mahkeme ve doktrin görüşleri çerçevesinde ne şekilde değerlendirildiği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, geçerli sebeple fesih kavramı ve çalışma konumuz olan fesih türü yönünden feshin geçerli sebebe dayandırılmasının ne şekilde ispat edileceği incelenmiş ve son olarak da Yargıtay kararları ışığında İş Sözleşmesinin Feshinde Geçerli Sebep Olarak Performans Düşüklüğü'nün koşulları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is Underperformance as a Valid Cause for the Termination of The Employment Contract. The thesis consists of three parts. In the first section, performance and productivity concepts are introduced; several performance evaluation methods are examined, the errors done while evaluating the performance and the usage areas of performance evaluation are analyzed. In the second section, the underperformance, objective and subjective criteria as the criterion for the underperformance are introduced. Thereafter, it is discussed as to how these concepts are approached with regards to the judgments of High Court of Justice and Doctrine opinions. In the third section, the termination of the employment contract with a valid cause is explained. The proof of the termination with a valid cause is evaluated in terms of the termination type of our study. Lastly, the terms of the termination of an employment contract with a valid cause based on underperformance is presented in the light of the decrees of the High Court of Justice.